Útmutató a Nébihtől: talajvédelem és erózió

Útmutató a Nébihtől: talajvédelem és erózió

A talaj legfontosabb tulajdonsága a termékenysége, vagyis az a képessége, hogy megfelelő időben és a szükséges mennyiségben képes a növényeket vízzel és tápanyagokkal ellátni. A termőföldek védelme, a talajvédelem hazánkban törvény által szabályozott, a törvény betartása mindenki számára kötelező. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) útmutatója.


2024. január 25.

Talajainkat számos olyan hatás éri, amely minőségének, termékenységének romlásához vezetnek. A talajvédelem a termőföld termékenységének és minőségének megóvása, javítása, fizikai, kémiai és biológiai romlásának megelőzése. A termőföldek talajvédelmével kapcsolatos talajvédelmi hatósági és egyéb állami feladatokat a földügyért felelős miniszter a talajvédelmi hatóság útján látja el.

Mi az erózió?

Általános értelemben minden felszíni erő felszínt pusztító munkája az erózió. Termőföldjeink nagy hányadát érinti az eróziós kártétel, amely ellen védekezni kell. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 36. §-a előírja, hogy a földhasználó erózióval veszélyeztetett területen a víz- és szélerózió (a továbbiakban: erózió) megakadályozása érdekében köteles szántó művelési ágú földrészleten a talajfedettséget szolgáló növényeket termeszteni. Olyan művelési módot alkalmazva, amely a talaj szerkezetességének megóvásával, a talajtömörödés megakadályozásával, megszüntetésével elősegíti a csapadékvizek talajba jutását. Megoldásként számításba jühet még a szintvonalas művelés.

Ültetvény területen szintvonalakkal párhuzamos irányú telepítést kell végezni, vagy a sorközök fedettségét gyepesítéssel, talajtakarással kell biztosítani.

Rét, legelő (gyep) művelési ágú földrészleten fokozott gondot kell fordítani a talajt kímélő legeltetésre, illetve ahol a gyeptakaró nem felel meg a talajvédelem követelményeinek, azt felújítással kell helyreállítani.

Amennyiben fentiek teljesítése sem alkalmas az erózió megakadályozására, úgy a földhasználó köteles megváltoztatni a művelési ágat, vagy gyep-, cserje- és erdősávot létesíteni, vagy műszaki beavatkozásokat, valamint létesítményeket alkalmazni a talajvédelem érdekében.

Az erózió elleni védelmet nyújtó terepalakulatokat, gyep-, cserje- és erdősávokat meg kell őrizni.

Egy sor további kérdés

A Nébih által összeállított útmutató egy sor további, felmerülő kérdésre is választ ad. Így:

Hol végeznek talajvizsgálatot?

Kihez kell fordulni, ha nem értjük a talajvizsgálati eredményeket?

Ki készít talajvédelmi tervet?

Szennyvízgyűjtő aknához közeli fáról ehetünk-e gyümölcsöt?

Hol kaphat tájékoztatást az egyes talajok tulajdonságáról (tápanyag-ellátottság, kötöttség, pH, stb.)? Talajlaborok, talajvédelmi szakértők

Termőföldön végzett régészeti ásatáshoz kell-e a talajvédelmi hatóság hozzájárulása?

Magánemberként végeztethet-e talajvizsgálatot a Nébihhel?

Mikor kell talajvédelmi eljárásért igazgatási szolgáltatási díjat fizetni?

Milyen termőföldön végzett tevékenységhez kell talajvédelmi hatósági engedélyt kérni?

Kell-e a földhasználó hozzájárulása a talajvédelmi engedélyekhez?

A talajvédelmi engedély érvényességi ideje még nem járt le, de időközben megváltozott az engedélyes személye, változatlan felhasználási feltételek mellett. Szükséges-e ilyen esetben módosítani az engedélyt?

Hol jelentheti be, ha gyaníthatóan hamisított termésnövelő anyagot (virágföld, műtrágya, tápoldat, stb.) talált?

Hol jelentheti be, ha eróziós kártételt, vagy bármilyen termőföldet érintő károsodást tapasztal?

Válaszok a fenti kérdésekre a Nébih weboldalán olvashatók: https://nebih.gov.hu/web/guest/noveny/gyakran-ismetelt-kerdesek/talaj

 

Forrás: Margó.hu, nebih.gov.hu
Fotó: Agrárszektor