Előzetes regisztráció után lehet részt venni a ma kezdődő Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok egyik termékdíjas programján, a takarmánytermesztési tanösvényen. A vezetett túra minden kiállítási napon 10.00 és 13.00 órakor indul.
2023. május 4.
A tanösvényen a helyük mindazoknak a termelőknek és laikusoknak, akiket érdekel egy olyan program, ahol bemutatják a Hód-Mezőgazda Zrt. tevékenységét, és növényélettani, a növény egészségét megőrző folyamatokon, mikrobiológiai és gépi megoldásokon keresztül rávilágítanak a növénytermesztés, azon belül is a takarmánynövény termesztés kiemelt szerepére, a minőségi takarmány-előállítás biztosítására.
A regisztrációhoz küldeni kell egy e-mailt a [email protected] címre, és megírni, hogy hány fővel, melyik napon (csütörtök, péntek vagy szombat) és melyik turnuson (10 óra vagy 13 óra) szeretnének részt venni a programban.
A tanösvény hét állomásán elismert szakemberek vezetik be az érdeklődőket a területtel kapcsolatos tudnivalókba. A hét állomás:
Házigazda – jó gyakorlat
Az állattenyésztés és a növénytermesztés közös céljai. Bemutatják a két ágazatot összekötő kapcsolatot, a rendelkezésre álló talajt és termőföldet.
Talajtan – interaktív talajszelvény
A talajok nedvességmegőrző képességének vizsgálata, javítása. Fontos feladat a talajépítő eljárások kutatása, hiszen a biológiailag diverz és egészséges termőtalaj képezi a termésbiztonság alapját.
Talajbiológia – szervesanyag gazdálkodás
A talajélet károsodásával annak szerkezetépítő hatását veszítjük el, mint ahogy szerves anyag nélkül nem tudjuk optimális szinten tartani a hasznos mikroorganizmusokat sem. E három tényező szorosan összefügg: ha bármelyik sérül, a másik kettő is sérül!
Talajművelés – megfelelő agrotechnika
A szerkezeti degradáció, amit sok esetben a túlművelés okoz, csak több évi munkával fordítható vissza. Elsőként a kevesebb menetszám elérése a fontos a talajtömörödés mérséklésére, valamint egyes területeken a forgatásos, mélyművelés elhagyását is számba kell venni, hogy megakadályozzuk a talaj nedvességvesztését. Kiemelt jelentősége van továbbá a szerves anyag pótlásának is.
Növényélettan – élményszerű növénybiológia
Olyan alapvető növényélettani ismereteket mutatnak be, amelyek a különböző stresszhatásokra és kezelésekre adott növényi válaszok értelmezéséhez nélkülözhetetlenek. A növényélettan ismerete gyorsabb és pontosabb döntésekhez, a kezelések és művelési folyamatok sikeresebb kiválasztásához járulhat hozzá.
Növényegészség – növényi teljesítőképesség
A növényekben meglévő genetikai potenciált úgy tudjuk leginkább kihasználni, hogy biztosítjuk a növények egészségét, azaz a maximális teljesítőképességi állapotát. Foglalkoznak majd a növényeket érő különböző stresszhatásokkal (pl. aszály, fagy), és az azok elleni védekezés lehetőségeivel.
Takarmánygazdálkodás – takarmányminősítés és szaktanácsadás
Az öntözőberendezések telepítése előtt és mellett van más lehetőség is a klímaváltozás okozta nehézségek mérséklésére a tömegtakarmány-bázis szempontjából. A Tanösvény ezen állomásán az új szemlélet rendszerszintű bemutatása történik majd, szilázs- és szénamintákkal kiegészítve.
Az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok termékdíj pályázatán díjnyertes tanösvényt egy konzorcium (Pro-Feed Kft., Agrova Kft., Axiál Kft., Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft., Hód-Mezőgazda Zrt., Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar) hozta létre.
„Összefogással jó eredményeket lehet elérni, és ennek a tanösvénynek elsősorban az edukáció a célja.
Az, hogy tanítson, mutasson olyan dolgokat, amit a mindennapi emberek nem látnak vagy nem láthatnak, és még a szakemberek is ritkán foglalkoznak vele ilyen szinten, ezekkel a fázisokkal, amit a tanösvényben megismerhetnek” – mondta el a programról Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Halmos B. Ágnes
Fotó: Csatlós Norbert