Az agráriumot a vidékfejlesztéssel és a turizmussal kapcsolja össze a Keszthelyen új szakként induló agroturizmus, illeszkedve a térség vonzerejéhez és megfelelve a térség igényeinek – hangzott el a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi sajtótájékoztatóján
2024. május 29.
Az új képzés indításáról és a jövőbeni beruházásokról Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora, Nagy Bálint országgyűlési képviselő, közlekedésért felelős államtitkár, Hankó Balázs felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkár, valamint Manninger Jenő polgármester beszélt.
Dr. Gyuricza Csaba rektor elmondta, hogy a Georgikon Campus és Keszthely városa közöti kapcsolat ennyire jó még sosem volt, ami kihat a Campus fejlődésére is. Folyamatosan nő a Georgikonra jelentkezők száma, jelenleg több mint 900 hallgató tanul, idén pedig 858-an adták be a jelentkezésüket. Ez az elmúlt húsz évben a második legnagyobb létszám, így várhatóan ezer körüli hallgatója lesz a Georgikonnak a következő tanévben.
„A kereslethez igazodva korszerűsítésre és modernizálásra került a képzési struktúra, igazodva a munkaerőpiac és az együttműködő gazdasági partnerek igényeihez. Az egyre erősödő piaci kapcsolatrendszer visszajelzéseit szem előtt tartva agroturizmus szakkal bővül a keszthelyi képzési kínálat. A turizmus, vendéglátás, agroturizmus oktatására az országban elsőként önálló Agroturisztikai tanszéke is lesz ennek a szaknak” – hangsúlyozta a rektor.
Gyuricza Csaba kitért arra is, hogy az elmúlt két évben közel 1,5 milliárd forint értékben történtek fejlesztések a Georgikon Campuson, s a következő két évben is hasonló nagyságrendű beruházások várhatók. Többek között megújul a város szélén lévő két oktatási épület, valamint a kollégium, de további kétmilliárdot is nyert a MATE tangazdaság fejlesztésére.
Nagy Bálint országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy két szempontból is fontos a város és a szellemi műhelyt jelentő egyetem együttműködése. Egyrészt a piacképes fejlesztések, beruházások hozzájárulnak a város és a térség infrastrukturális fejlődéséhez, másrészt a városnak szüksége van képzett, intellektuális szakemberekre. Az agroturisztikai képzés elindítása a város számára is fontos. A Szaképzési Centrum, az Egyetem és a város közös kezdeményezésére hiánypótló középfokú mezőgazdasági képzés indítására kerül sor, mely hallgatói utánpótlást is jelenthet az Egyetem számára.
Hankó Balázs államtitkár kiemelte, hogy a megújult magyar felsőoktatási modell részét képezi a tradíció és versenyképesség, a térségi fókusz, valamint a gazdasági és gyakorlati igény, amely összekapcsolja az egyetemeket a szakképző centrumokkal, a gazdasági-piaci szereplőkkel. Mint hangsúlyozta, a magyar felsőoktatás megújításának tervezésekor a hazai tradíciókra is építettek, köztük a Keszthelyen 1797-ben indult agrár-felsőoktatásra is. Ezekre a hagyományokra alapozva kell versenyképessé, jobbá, jövőképessé tenni a felsőoktatást. Rövid távon 34 millárd forintot fordít hazánk a nemzetköziesítésre a magyar szürkeállomány hatékonyságának megmutatása érdekében.
„Az agráriumot a vidékfejlesztéssel és a turizmussal kapcsolja össze a Keszthelyen új szakként induló agroturizmus, illeszkedve a térség vonzerejéhez és megfelelve a térség igényeinek. Az együttműködés térségi szinten az agráriumot és a helyi turizmust szolgálja, gazdasági és gyakorlati vonalon pedig a gyakorlati képzést, a tangazdaságok fontos szerepét jelenti” – hangsúlyozta az államtitkár.
Manninger Jenő polgármester elmondta, hogy az Egyetem léte mindig is stratégiai kérdés volt Keszthely számára, hiszen a város értékét növeli és a jövőjét biztosítja a felsőoktatás, a kutatói munka. „Bátran bízhatunk a jövőben, hiszen a város és az Egyetem komoly beruházásai is ezt támogatják.” Beszédében kiemelte, hogy a MATE biztosítja a magastudású, intelligens utánpótlást a városnak, amihez különösen hozzájárul az új agroturisztikai képzés elindítása is, amit a város is támogat minden eszközzel.
Forrás: MATE
Fotó: MATE