Több mint 250 érdeklődőt vonzott a Magyar Paradicsom Napja, melyet már harmadszor rendeztek meg Mórahalmon. Nemcsak a látogatók száma döntött csúcsot, hanem a kiállítóké is.
2024. június 19.
Sikerült elérni, amit három éve kitaláltak, az idei Magyar Paradicsom Napján a paradicsomhajtató kertészek, illetve tészek többsége részt vett, és 37 inputanyag-forgalmazó kínálta paradicsomhajtatásban hasznos termékeit, szolgáltatásait a helyszínen, mondta köszöntőjében Gubacsi Zoltán, a szervező FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke.
Csúcsot döntött az érdeklődés
A kertészeket jelenleg leginkább érdeklő, érintő témákról neves hazai és külföldi szakemberek tartottak előadást. A várva várt támogatás feltételein kívül elhangzottak piaci információk, a technológiából az autonóm termesztés és a diffúz üvegek előnyeit ecsetelték, valamint az EPR kereskedelemre gyakorolt hatásairól és a tészek kutatás-fejlesztési lehetőségeiről, kötelezettségeiről is szóltak.
Az alelnök a paradicsomhajtatás trendjeiről röviden elmondta, hogy az EU-ban az utóbbi tíz évben kisebb hullámzással csökken a termelés, az Eurostat adatai szerint 2023-ban 6,3 millió tonna paradicsomot értékesítettek a növényházakból. Főként a spanyol hajtatás esett vissza. Az uniós külkereskedelmi adatok pedig azt mutatják, hogy tovább nyílik az olló, amíg a kivitel fokozatosan csökken – a spanyol termelés visszaeséséből adódóan is -, mind több paradicsomot hozunk be, már több mint kétszeres mennyiség érkezik az EU-ba (800 ezer tonna), mint amennyit exportálunk (345 ezer tonna) a harmadik országokba. A korábban fokozatosan növekvő marokkói import mérséklődött, egyre több paradicsom érkezik azonban Törökországból. A magyar importban is növekszik a török áru aránya.
Hazánkban tudtuk növelni az exportot, aminek a mennyisége a tavalyi nagy ugrás következtében elérte a 27 ezer tonnát, időközben viszont az import is nőtt. Mivel a környező országok paradicsomtermesztése csak töredéke a miénknek, van esély rá, hogy tovább növeljük a kivitelt, amihez jó alapot teremtenek a tervezett üvegházi beruházások.
A beígért támogatással Gubacsi Zoltán szerint 100-120 hektár üvegház épülhet, ami akár 50 ezer tonnával is növelheti az árualapot. Erre már lehet és kell is exportot építeni.
A bankok is látnak fantáziát az ágazat fejlesztésében, ezért szívesen támogatják kedvező konstrukciókkal a paradicsomhajtató kertészek növényházi, hűtőházi beruházásait.
Az uniós pályázati felhívás hamarosan megjelenik, és attól kezdve 90 napjuk lesz a kertészeknek benyújtani a kérelmeiket, érdemes ezért minél hamarabb tájékozódni a szükséges hitelekről is.
A kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó és posztharveszt fejlesztések támogatása (KAP-RD01a-RD01c-1-24 kódszámú) pályázat keretében megvalósuló beruházásokra 50 milliárd forint áll rendelkezésre, az elnyerhető támogatás összege akár 5 milliárd forint is lehet, a megvalósításra pedig a korábbi 24 helyett 36 hónapjuk lesz a pályázóknak a támogatási okirat véglegessé válásától. A támogatási jogosultság feltétele a 10 ezer STÉ, ám elegendő, ha a teljes árbevétel 40%-a származik mezőgazdasági termelésből, és az állami elismeréssel rendelkező termelői együttműködéseknek (tcs, tész,tisz) nem kell igazolniuk az árbevételt és az STÉ-t, eleve jogosultak a támogatási kérelem benyújtására, sorolta Polai László, az Agrárminisztérium közös agrárpolitika végrehajtásáért felelős helyettes államtitkársága fejlesztési főosztályának a vezetője Mórahalmon.
Arra is felhívta a figyelmet a főosztályvezető, hogy az Agrárminisztérium elsősorban azokat a beruházásokat kívánja támogatni, amelyek pénzügyileg megalapozottak (ez látható az üzleti tervvel kapcsolatos elvárásokban), valamint ahol a pályázók biztos értékesítési kapcsolatokkal (termelői együttműködés, tartós beszállítói szerződés) rendelkeznek. Az alaptámogatási intenzitás 50% maradt, ám a fiatal mezőgazdasági termelők és a gazdaságátadásban érdekeltek 15-15, a kollektív beruházások (termelői csoportok, tészek) tagjai, és új szabályként az ökológiai gazdálkodók 10-10% többlettámogatásra jogosultak. A támogatási plafon 65%. Az előlegigénylés szabályai kedvezőbbek lesznek, 25 %-os biztosítékmentes előleget lehet kapni.
A kamat is támogatottá válik, erről az irányító hatóság a következő hetekben ad ki információkat. Azt már tudni lehet, hogy az új kamattámogatás az elszámolható költségének legföljebb a 10%-a lehet. Legfontosabb előnye pedig, hogy nem csökkenti az igényelhető vissza nem térítendő támogatás maximumát, azaz többlettámogatásról van szó. A támogatási intenzitás ugyanakkor a kamattámogatással sem haladhatja meg a 65%-ot. Így például ha a fiatal gazda igénybe veszi a neki járó 15% többlettámogatást, akkor már nem kaphat kamattámogatást. Kivételt képezhet, ha a projekt megújuló elemeket is tartalmaz, ahol 70%-os a támogatási intenzitás, magyarázta Mezei Dávid, az MBH Agrárkapcsolatok és Agrártámogatások Központ vezetője.
A kamattámogatási konstrukciók külön pályázati felhívásban jelennek majd meg, mert ehhez látni kell az elszámolható költségek összegét az első támogatói okiratokban (2025 első felében).
A kamattámogatáshoz két dolog kell: támogatói okirat és érvényes hitelszerződés. Ez utóbbi megkötéséhez célszerű már minél hamarabb egyeztetni a bankokkal, ajánlotta Mezei Dávid.
A tervek szerint a kamattámogatás mindenképpen fix kamatozású konstrukció lesz legalább 5, legfeljebb 15 éves futamidővel, és kizárólag a beruházási hitelekhez lehet majd igénybe venni (forgóeszköz-finanszírozáshoz nem). Biztos, hogy forintalapú hitel lesz, és csak a megvalósítási időszak alatt lehet kifizetési kérelmet benyújtani.
Tiszteletbeli elnök
Elévülhetetlen érdemeinek elismeréseként Mártonffy Bélát tiszteletbeli elnökévé választotta a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, jelentette be Apáti Ferenc elnök a Magyar Paradicsom Napján. A szervezet első elnöke nem tudott személyesen részt venni a rendezvényen, felkéréséhez járó kitüntetést később vette át. Munkájára, tanácsaira továbbra is számítanak a FruitVeB-nél, ahogyan a NAK-nál is megtartja elnöki tanácsadói tisztségét. A NAK Kertészeti és beszállítói Osztály éléről azonban leköszönt, Csizmadi Imre lett az utóda.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Rimóczi Irén
Fotó: magyarmezogazdasag.hu