A növényházi dísznövénytermesztők nagy szakmai rendezvényeként ismert Szimbiózis Kertésztalálkozó egyik érdekes témáját a jövőbe mutató háttéripari fejlesztések szolgáltatták.
2024. február 14.
Okos termesztőberendezésekről, valamint innovatív sátor-és talajtakaró fóliákról egyaránt hallhattak az érdeklődők.
A termesztőház olyan mesterséges környezet, amelyben a hőmérséklet, a páratartalom és a fényviszonyok egyaránt szabályozhatók.
Akkor mondható okosnak egy ház, ha önállóan vezérli az említett környezeti tényezők alakulását a termesztés szempontjából megadott fontos értékek szerint, sorolta Böcskey Viktor, a Beppler Kft. műszaki szaktanácsadója. Magasabb szintje mindennek, amikor adatokat is szolgáltat, amelyek kiértékelése segíti a későbbi termesztési évre való felkészülést, a legfejlettebb változata pedig távoli elérést is lehetővé tesz. Ezzel kapcsolatban a szakember megjegyezte, hogy az „okos ház” vélhetően nem teljesen ismeretlen kifejezés, hisz léteznek már olyan háztartási gépek, amelyek működése az otthontól távolról, okostelefonnal beindítható vagy leállítható.
Legyen összehangolt a rendszer
A növényházon belül vezérelhető a szellőzés, a fűtés, a ventilátortechnika, a hűtés, a párásítás, az energia- és az árnyékolóernyő működése. Minden növényháznak jellegzetesek a szellőzési típusai (oromfali, oldalfali, vápa- és tetőszellőzés), és a szellőzők a nyílásuk szerint többfélék. Az okos vezérléssel lehetővé kell tenni, hogy a különféle szellőzési típusok jellegzetességei a termesztés szempontjaihoz igazodjanak, például a növényházban először a tető-, majd az oldalfali szellőző nyisson ki. Fontos ezeket egy rendszerben szemlélni, mert nem elég, hogy a szellőzőberendezés kinyisson, úgy és akkor kell működnie, ahogy azt a kultúra igénye éppen megköveteli.
Motorizált tetőszellőzés
A fűtés szabályozásával a beállított hőmérsékleti értékek szerint indulnak el a keringtető szivattyúk, a hőlégfúvók. A ventilátortechnika szabályozása egyrészt a harmatpont befolyásolását jelenti, másrészt a termikus rétegződés létrejöttekor annak elérését, hogy fűtött időszakban a meleg ne a tető felső részében gyűljön össze, hanem a növény közvetlen környezetében.
A szaktanácsadó arra is rámutatott, hogy az említett vezérelhető és szabályozható rendszereket célszerű összehangolni.
Előfordul, hogy az időjárás alakulása nem kiszámítható, ahogy a múlt év tavaszán is tele voltak kész növényekkel a házak, de a rossz idő jelentősen visszavetette a keresletüket. Ha ilyen helyzetben lehetőség van változtatni a belső környezeti tényezőket, például a növényház hőmérsékletét alacsonyabban tartani, és ezáltal lassítani a növény fejlődését, az növeli a termesztés biztonságát. Ugyanez érvényes a kórokozókra és kártevőkre, ha ismertek a szaporodási feltételeik. A harmatpont befolyásolásával például a botrítiszfertőzés kockázata nagymértékben csökkenthető.
Böcskey Viktor saját tapasztalatai alapján összefoglalta a hazai dísznövénytermesztés jellegzetességeit. A hazai növényházi termesztők többsége kis felületen kezdett termelni, majd apránként vagy fokozatosan bővített. Emiatt nagyon sokféle típusú, méretű, magasságú és jellegű termesztőberendezésben dolgoznak. Ezek a növényházak semmilyen szempontból nem egységesek, ennélfogva a vezérlésük is plusz feladatot jelent, pláne abban az esetben, amikor mindegyik házban különféle klíma tartására van szükség. Sok helyen a szellőzőberendezések nincsenek motorizálva, kézzel kell azokat nyitni-csukni, és örök kérdés, hogy vajon odaér-e időben a kertész.
Számos helyen már motorizált a szellőzés, de nem automatizált, és az is előfordul, hogy automatizált, de a használatát kerülik. Egyfajta bizalmatlanság húzódik emögött, jegyezte meg a szakember. A kertészek nem bíznak magukban, hogy működtetni tudják a rendszert, és a rendszerben sem, hogy a szellőzők valóban becsukódnak-e például vihar esetén.
Vezetékek nélkül
A szakember említést tett egy hazai startup vállalkozásról, a Fóliavezérlés márkanevéről ismert Smart Greenhouse Control Kft.-ről, amely ilyen rendszerek kifejlesztésével foglalkozik (az elmúlt években zöldségtermesztésre dolgoztak ki módszereket). Az általuk létrehozott vezérlőrendszerek, például a szellőzésvezérlés, meteorológiai mérőpont külön modulokban, vezeték nélkül érintkeznek egymással. Tetszőleges szenzorokat tartalmazó hálózat kiépítésére is lehetőség van. A vezérlőrendszer kommunikációja felhőalapú, tehát a modulnak saját internet-hozzáférése van, amin keresztül a szerverrel kommunikál. Az adatokat felküldi a felhőbe, onnan elérhetők (telefonnal, számítógéppel).
A felhőalapú kommunikáció és a webes rendszer előnye, hogy nem igényli külön appok kifejlesztését a telefonokra, böngészőn keresztül bármilyen eszközről elérhető.
A vezeték nélküli szenzorhálózat további előnye, hogy nem kell kábelek kiépítésével foglalkozni, továbbá különféle adatokat (pl. hőmérséklet, páratartalom, pH, EC, talajnedvesség és talajhőmérséklet) szolgáltat és ezeket vezérelni is tudja.
A szoftver magyar nyelvű, a felhasználói felülete testre szabható. Igény szerint biztonsági értesítéseket küld (e-mail, sms), adatai grafikus módon megjeleníthetők, beállíthatók, milyen intervallumban van szükség az adatok megvizsgálására, a frissítések pedig ingyenesek.
Számel Krisztián mutatta be a Politiv fóliákat
A Kert-Plusz Kft. területi képviselője, Számel Krisztián a fóliaházban termesztő kertészetek figyelmébe ajánlotta az izraeli Politiv fóliákat. Ezek tulajdonságai előnyösebbek a hagyományos vagy újrahasznosított fóliákhoz képest, mivel a teljesen automatizált gyártási folyamatokban magas minőségű alapanyagokat és kiegészítő adalékokat használnak.
A fólia fényáteresztő képessége a látható fénytartományba (400-700 nm) esik, és kedvezően befolyásolja a fotoszintézis folyamatát. A beérkező fényt diffúz fénnyé alakítja, így az minden irányból éri a növényeket.
A szórt fényt adó fólia minimalizálja a napégés kockázatát, és a levelek átlaghőmérsékletének szabályozásában is szerepet játszik.
A termesztőházban az éjszakai hőmérsékletcsökkenés következtében a levegő nedvességtartalma kis cseppekké alakul és lecsapódik (kondenzáció) a fólia belső felszínén. Ezek a vízcseppek csökkentik a fényáteresztő képességet és táptalajt nyújtanak a gombás betegségek terjedéséhez. A cseppmentességet előidéző adalékanyagnak köszönhetően a kondenzvíz a fólia belső felszínén vékony, szemmel nem látható réteget képez, nem csöpög rá a növények felületére. A fólia egy másik adalékanyagával pedig a kórokozók aktivitásának csökkenését érik el. A károsítás alábbhagyása kevesebb növényvédőszer-felhasználást von maga után. A pormentességet nyújtó adalékanyag maximális fényáteresztő képességet és könnyebb tisztán tarthatóságot eredményez. Az infraszűrővel ellátott fóliák megakadályozzák a növényházak túlzott éjszakai lehűlését, így csökkentik az energiafelhasználást a fűtési időszakban.
A Politiv rovarhálói kellően sűrű szövésűek a kártevők kívül tartására
Talajtakaró fóliáik használatával csökkenthető a talajtömörödés, meggátolható a gyomok fejlődése, mérsékelhető a talaj vízvesztesége, a tápanyagok kimosódása, és tisztább termesztést tesz lehetővé.
Többféle hosszban, szélességben és vastagságban elérhetők. Az alagútfóliák a hideg évszakokban nyújtanak védelmet egyes szabadföldi kultúráknak. Rovarhálókkal pedig a berendezésen kívül tarthatók a kártevők (molyok, tripszek, levéltetvek), és ezzel csökkenteni lehet a növényvédelmi beavatkozások számát.
Forrás: Kertészet és Szőlészet/ Merényi Alexandra
Fotó: Merényi Alexandra, Böcskey Viktor, Magyar Zoltán