Női példaképek az agrár-felsőoktatásban

Női példaképek az agrár-felsőoktatásban

A nemzetközi összefogással megvalósuló AGRIGEP Horizont Európa projekt célja a nők és férfiak közötti egyenlőtlenségek okainak megértése és lehetőség szerinti csökkentése az agrár- és élettudományi felsőoktatási és kutatóintézményekben. E törekvést a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem is támogatja.


2024. május 25.

Az ENSZ megfogalmazása szerint: „a nőkkel és lányokkal szembeni diszkrimináció megszüntetése nem pusztán egy emberi alapjog és a fenntartható jövő elengedhetetlen része; bizonyított tény, hogy a nők helyzetének megerősítése egyben előre mozdítja a gazdasági növekedést és fejlődést is.” A hétköznapi életben tetten érhető különbségtételeken túl a természettudományos, mérnöki és matematikai területeken (STEM-területeken) a felsőoktatási és kutatóintézetekben régóta ismertek az esélyegyenlőséget érintő problémák. Amint arra a hazai AGRIGEP-projekt vezetői is rámutatnak, ezen akadályok mögött azonban részben ágazati, részben pedig már a „bemeneti oldalon” jelentkező különbségek állnak.

Az említett STEM-területek képzésein a nők beiskolázási, lemorzsolódási és ennél fogva eredményességi statisztikái elmaradnak a férfiakétól. Ez az egyenlőtlenség azután tovább gyűrűzik a szakterületen dolgozó oktatók és kutatók között is. A jelenség orvoslására az elmúlt években számos, a nemek közötti egyenlőséget biztosító tervet (angolul Gender Equality Plan – GEP) dolgoztak ki a természettudományos és műszaki vagy matematikai profillal rendelkező egyetemeken és kutatóintézetekben.

Az agrár- és élettudományi oktató-kutató intézményekben azonban – a hasonló kihívások ellenére – elmaradtak tervek és megoldási javaslatok. Az AGRIGEP projektben részt vevő intézmények munkatársai azon dolgoznak, hogy egy közös, kifejezetten ezen a szakterületen alkalmazható GEP-stratégiát állítsanak elő és valósítsanak meg. Ezt kiegészítve még 2023-ban a MATE központi koordinálásában beszélgetéssorozatot is útnak indítottak a projekt szervezői annak érdekében, hogy konkrét példákkal bátorítsák a női kutatókat, oktatókat, illetve a jelenlegi és leendő hallgatókat. A beszélgetéssorozat keretében két szociológus beszélt a terület hátteréről és társadalmi fontosságáról, a következő alkalommal a MATE neves professzor asszonyai osztották meg életútjuk szakmai és családi vonatkozásait, majd fiatal agrár-vállalkozónők beszéltek az előttük álló kihívásokról, az ALUMNI szerepéről és a versenyképes képzési rendszer és naprakész oktatási anyagok fontosságáról.

Legutóbb május 16-án PhD hallgatók ültek kerekasztalhoz a Szent István Campuson, ahol kötetlen beszélgetés formájában karrierről, családról és az egyetem e téren betöltött vagy éppen tőle elvárt szerepéről folytattak eszmecserét, fókuszban a női oktatók, kutatók, vállalkozók számának növelésével.

A beszélgetéssorozat az őszi időszakban a tehetséggondozás témakörével folytatódik majd.

 

Forrás: MATE
Fotó: MATE