„A mai állattenyésztő akkor tud a könyörtelen piaci versenyben helytállni, ha fogékony az innovációra, mer és akar tanulni másoktól és össze tud fogni másokkal” – mondta Zászlós Tibor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke a 30. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok díjátadó ünnepségén.
2023. május 9.
Hozzátette: ez éppúgy igaz a termelésre, az értékesítésre, mint a tenyésztésre. A tenyésztők szervezetei és az ezeket összefogó MÁSZ olyan szervezettséget jelent az ágazatban, amit ki kell használni, amire építeni lehet. Mint mondta: „csak erre a rendszerre alapozva tudunk önállók, szuverének maradni az országhatárokat nem ismerő, folyamatosan növekvő, olcsó tömegélelmiszer előállítására szakadott integrációk mellett.”
A magyar állattenyésztés kitörési pontjaként említette a legújabb technológiák alkalmazásával előállított kiváló minőségű termékeket. „Az országunk mérete miatt nekünk nem a tömegtermelésben kell versenyezni a minél többet, minél olcsóbb elv mentén.
A magyar élelmiszer ne a legolcsóbb legyen, hanem megfizethető, és legyen a legjobb, a legízletesebb, a legegészségesebb, a leginkább környezetkímélő módon előállított, magyar genetikára, itthon tenyésztett állatokra alapozott!”
Zászlós Tibor kiemelte, hogy a hazai állattenyésztők akkor lehetnek sikeresek, ha a jelenleginél jobban akarnak és tudnak velük együttműködni a gabonatermesztők és a természetvédők. „Az elmúlt év súlyos természeti csapásai, a szomszédunkban dúló háború hatásai, az állatjóléti és környezetkímélő állattartást követelő társadalmi nyomás arra figyelmeztet és egyre jobban kényszerít, hogy változtassunk a régóta berögzült gabonatermesztési és értékesítési, gyepgazdálkodási és állattartási gyakorlaton. Ha ez megvalósul, akkor nem lesznek eladatlan gabonahegyek, és nem fognak a gyepterületeink leromlani, még a védett területeken sem. Növekedne viszont az állattenyésztés kibocsátása, egészségesebb szerkezetű lenne a magyar mezőgazdaság, és még a biodiverzitás sem csökkenne.” Aláhúzta, hogy a MÁSZ nyitott az egymás kölcsönös tiszteletén alapuló megoldásokat kereső együttműködésre.
Megnyitó beszédében köszönettel emlékezett meg az immár három évtizedes rendezvény alapítóinak – Egyed Béláról, Ujvári Tiborról és Fekete Balázsról -, akik véleménye szerint beírták magukat a magyar állattenyésztés történetébe. Köszönetet mondott a szervező Hódmezőgazda Zrt. tulajdonosainak, a Harsányi-családnak, Antal Gábor vezérigazgatónak és munkatársainak, akiknek köszönhetően évről évre csodaszép környezetben tudják a tenyésztők bemutatni a legszebb tenyészállataikat.
„Az itt kapott elismerésnek presztízse van, hiszen ezen a kiállításon mindig átlag feletti a színvonal”– mondta. Az állandóság mellett az állandó megújulás is a rendezvény jellemzője, ahol még a nehéz gazdasági körülmények ellenére is mindig jó hangulat és bizakodás jellemzi a résztvevőket.
Zászlós Tibor és Wagenhoffer Zsombor, a MÁSZ ügyvezető igazgatója elismeréseket adott át azoknak a szakembereknek, akiknek a munkája nélkülözhetetlen volt a rendezvény immár harminc éves töretlen sikeréhez.
Magyar Állattenyésztésért Díjjal tüntették ki Antal Gábort, a Hódmezőgazda Zrt. vezérigazgatóját, valamint ajándékkal és oklevéllel ismerték el három munkatársa – Gulyás Márta, Fenyvesi Katalin és Czuczi István – kiállításért végzett fáradhatatlan munkáját.
A MÁSZ Horn Artúr-díjával tüntették ki Fekete Balázst, a Hód-Mezőgazda Zrt. állattenyésztési igazgatóját, a rendezvény egyik megálmodóját, aki nyugdíjasként is a cégnél dolgozik, mint a kiállítás igazgatója, de kiemelkedő sikereket ért el állattenyésztőként és irányító szerepet játszott a MÁSZ tevékenységében is.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Czifrik Katalin
Fotó: Csatlós Norbert