Miskolcon is tanulható a modern mezőgazdaság: februárban indul a precíziós talajtérképezési szakember/szakmérnök képzés

Miskolcon is tanulható a modern mezőgazdaság: februárban indul a precíziós talajtérképezési szakember/szakmérnök képzés

A precíziós mezőgazdaság egyre nagyobb mértékben támaszkodik a talajtani adottságok és geoinformatikai eszközök ismeretére. A precíziós talajtérképezési képzés célja olyan szakemberek képzése, akik alkalmasak a talajtani, természetföldrajzi, geomorfológiai összefüggések felismerésére, a talajtulajdonságok és menedzsment zónák térképezésére, illetve a geoinformatikai módszerek és adatok és a modern terepi adatgyűjtési eszközök adatainak integrálására a térképezési folyamatba.


2024. január 3.

A terepi talajtérképezés számos természet-földrajzhoz kötődő témakör –geomorfológia, geológia, növénytan, felszínfejlődési folyamatok – együttes ismeretét igényli. A Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar ehhez kapcsolódóan hirdetett precíziós talajtérképezési szakember/szakmérnök képzést.

Akiknek ajánlják a képzést:

  • – Talajtani szakértők / szakemberek számára
  • – Gazdáknak, akik talajtani ismeretekkel szeretnék bővíteni tudásukat
  • – Szaktanácsadói cégek terepi szakemberei számára
  • – Azoknak, akik érdeklődnek a talajtan, a precíziós talajtérképezési módszertan iránt.

Képzési idő: 2 félév, levelező rendszerben

Képzési díj: 350 000 Ft/félév

A megszerezhető végzettség

  • – precíziós talajtérképezési szakember/Precision soil mapping Specialist
  • – precíziós talajtérképezési szakmérnök/Precision soil mapping Engineer

Ezek a felvételi követelmények

Precíziós talajtérképezési szakember szakirányú továbbképzési szak: A képzésben legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben), természettudományi képzési területen szerzett szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.

Precíziós talajtérképezési szakmérnök szakirányú továbbképzési szak: A képzésben legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben), műszaki vagy agrár képzési területen szerzett szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.

A legközelebbi várható indulás: 2024. február

Várható oktatási időpontok: félévente 3×1 hét

Jelentkezési határidő: A felvételi elbírálás jelentkezési sorrendben történik, 2023. december 15-ig.

A jelentkezési lap letölthető itt.

Talajtérképezés

A talajaink nagyon nagy térbeli változatosságot mutatnak, amikre a talajművelésnek és a talajhasználatnak is válaszolnia kell. Nincs precíziós művelés talajtérkép nélkül. A talaj és a mikrodomborzat határozza meg a termőképességet, az agrotechnikai lehetőségeket, és a magyarázza meg a termesztett növény táblán belüli változatosságát. A geoinformatika nagyon sok eszközzel és információval segít.

Precíziós gazdálkodás csak a talajtani és a domborzati tulajdonságok okszerű értelmezésén keresztül valósulhat meg. A piacon jelenleg található adatok – hozamtérképek, vegetációs indexek, talajok vezetőképességéből származtatott talajnedvesség térképek – csak a pillanatnyi állapotot tükrözik, de a heterogenitás okait és a beavatkozási módot nem feltétlenül képesek magyarázni. Számos példa mutatja, hogy a talajaink valós ismerete nélkül a legnagyobb tudású eszközök sem hasznosulnak megfelelőképpen. Ezeket is vizsgálják és értelmezik a képzésen.

 

Forrás: Magro.hu
Fotó: Magro.hu, CSZS, Nádudvar