A ChatGPT az OpenAI mesterséges intelligencia kutató laboratórium által kifejlesztett chatbot. A program a felhasználókkal való folyamatos kommunikáció automatizálása során értelmezőmodelleket használ, melyek segítségével a bevitt információkat azonnal interaktívan kezeli. A képességeinek kihasználásával a gazdálkodók és kutatók optimalizálhatják a terméshozamot és a hatékonyságot, ezzel pedig fenntarthatóbb és hatékonyabb mezőgazdasági termelést lehet elérni. Megnéztük, mire lehet igazán jó a gyakorlatban.
2023. július 9.
A ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) az OpenAI mesterséges intelligenciát kutató laboratórium által kifejlesztett chatbot alkalmazás olyan feladatokra használható, mint például nagy mennyiségű adat elemzése és abba betekintés nyújtása, vagy automatizált jelentések és előrejelzések generálása – írta a Magyar Mezőgazdaság az Aicontentfy.com cikkére hivatkozva.
A precíziós gazdálkodás gyakorlatát segíti a ChatGPT
A technológia számos módon használható a precíziós gazdálkodásban. Ilyen például nagy mennyiségű adat elemzése az időjárásról, a talajviszonyokról és a termésnövekedésről, hogy megalapozottabb döntéseket lehessen hozni, például a legjobb vetési és betakarítási időkkel kapcsolatban. Szerepe lehet még az automatizált jelentések és előrejelzések generálásában a terméshozamokról is. Segíthet az adatokban olyan mintákat azonosítani, amelyek potenciális problémákat jelezhetnek, mint a kártevők vagy betegségek, amelyeket ezáltal proaktívan lehet kezelni.
Az időjárási és talajadatok elemzésével hozzájárulhat az öntözőrendszerek működésének optimalizálásához, ami segíthet a víz megőrzésében és a költségek csökkentésében. Használható az öntözőrendszerek nyomon követésére és az olyan problémák azonosítására, mint például a szivárgások vagy a nem megfelelő hatékonyság.
Az időjárás, a talajviszonyok és a termésnövekedés történeti adatainak elemzésével a ChatGPT előrejelzéseket készíthet a jövőbeni terméshozamokról, mivel betanítható az adatokban lévő minták azonosítására.
Öntözés, drónok és távérzékelés
A technológia fejlődésével és az adatok egyre könnyebb elérésével a képességei tovább bővülnek. A jövőben egész gazdaságok kezelésére használható lehet, az öntözőrendszertől kezdve a terménykiválasztásig és a vetésidőkig mindent vezérelhet. Felhasználható a drónok és más távérzékelési eszközök adatainak elemzésére is, hogy még több adatot gyűjtsenek a termésnövekedésről és az időjárási viszonyokról.
Kérdések, kockázatok és kételyek
Mint a mesterséges intelligenciával általában, a ChatGPT mezőgazdasági felhasználásával kapcsolatban is előkerülnek etikai kérdések. Az egyik ilyen a potenciális hatása a kistermelőkre és a vidéki közösségekre. A nagyüzemek és mezőgazdasági vállalatok ugyanis könnyebben alkalmazhatják technológiát és profitálhatnak belőle, míg a kisebb gazdálkodók nehezen tudnak ezzel lépést tartani – írták.
Ez a mezőgazdaság további koncentrációjához és a kistermelők további marginalizálódásához vezethet.
Egy másik etikai aggály a ChatGPT potenciális hatása a környezetre és a biológiai sokféleségre. Amennyiben ugyanis a terméshozamok optimalizálására használják a biológiai sokféleség és a természetes ökoszisztémák rovására, az negatív hatással lehet a környezetre – közölték.
Forrás: Magro.hu
Fotó: Magro.hu