Elkészült a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérletének értékelése. Tavaly ősszel 8 helyszínen összesen 59 őszi búza fajtát, repcéket pedig 6 helyszínen vetettek el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a NÉBIH szakembereinek segítségével.
2022. szeptember 27.
Az objektív felmérés eredményeit minden gazdálkodó elérheti és megnézheti.
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által koordinált posztregisztrációs kísérletek alapvető célja, hogy a termelők számára hasznosítható, objektív információt adjanak az egyes fajtákról. A kísérletek felügyeletét és a szervezéshez, valamint a végrehajtáshoz kapcsolódó feladatokat ebben az évben is a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látta el – írták.
Így termesztették és mérték az őszi búza állományait a fajtakísérlet során
Tavaly ősszel 8 helyszínen – Abaújszántón, Iregszemcsén, Jászboldogházán, Mezőfalán, Mosonmagyaróváron, Székkutason, Szombathelyen, valamint Tordason – összesen 59 őszi búza fajtát vetettek el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a NÉBIH szakembereinek segítségével. A Mezőfalván elvetett bemutató fajtasort a NAK Szántóföldi Napok alkalmával tekinthették meg a látogatók. A kísérletsorozat fajtáit idén három éréscsoportra bontva állították be. Az elmúlt évben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara beszerzett egy beltartalmi gyorsvizsgálatra alkalmas berendezést, amely az eredmények gyorsabb közlését segíti. A beltartalmi vizsgálatok közül a nyersfehérje-, sikér- és nedvességtartalmat gyorsvizsgálattal mérte a NAK, valamint két jó minőséget adó termőhely esetében alveográfos vizsgálatokat is végeztek.
A Korai fajták kategória legjobb terméshozamát a Frenetic hozta 7,39 t/ha eredménnyel, megelőzve a 7,19-es értékkel bíró Generalis és a 7,13-as eredménnyel harmadik Falado fajtát.
A Középérésű fajták kategória hozamgyőztese az Obiwan lett 7,34 t/ha-ral, az IS Rubicon 7,29, míg a Hyxperia 7,23 tonna termést eredményezett hektáronként.
A Középkésői fajták csoportjában a Hydrock szerepelt a legjobban 7,37 t/ha eredménnyel, a Hyligo 7,21-et, a Lindbergh pedig 6,86-ot tudott.
A repce fajtakísérlet részletei
A harmadik alkalommal szervezett őszi káposztarepce kísérletekben részt vevő fajtákat 6 helyszínen vetették el. A kísérleti helyek kiválasztásánál ügyeltek arra, hogy az eredmények jól reprezentáljanak egy-egy termesztő régiót. A kísérleteket az alábbi hat helyszínen állították be: Abaújszántón, Iregszemcsén, Jászboldogházán, Székkutason, Szombathelyen, Tordason. A 2021/22-es őszi káposztarepce szezon országszerte nehéz volt az ősz óta elhúzódó csapadékhiány miatt, a székkutasi kísérleti helyszínt ki is kellett zárni jelentős tőszámhiány következtében, az összefoglaló kiadvány ezért öt kísérleti helyszín eredményeit tartalmazza.
A Korai fajták közül az Artemis 3,06, az InV1188 2,88, míg az InV1170 2,81 tonna átlagos terméseredményt mutatott hektárra számolva.
A Középérésű fajták versenyében az Ambassador vitte a prímet 3,18-cal, a DK Excited 2,96 t/ha eredményt mutatott, az LG Antiqua pedig 2,92 t/ha-ra volt képes.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke elmondta: a kísérlet idén is segíti a gazdálkodókat abban, hogy megalapozott döntést hozzanak a fajtaválasztásakor. A Veszprém megyei szakember szerint a kísérleti eredmények megmutatták, hogy melyek azok a fajták, amelyek extrém körülmények között is elfogadható termést hoznak.
Takács Géza, a Vetőmag Szövetség elnöke elmondta, hogy a posztregisztrációs kísérletek rendkívül fontos, objektív visszajelzést adnak az egyes fajták teljesítményéről. Az idei nehéz, aszályos termesztési szezon sok tanulsággal szolgál, amelyek utat mutathatnak a növénynemesítők számára is a szükséges irányokról.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke szerint az aszályos időjárás is rámutatott arra, hogy Magyarországon nem szabad olyan fajtákat használni, amelyek nem vettek részt összehasonlító kísérletekben.
Az őszi búza posztregisztrációs kísérlet eredményeit innen lehet letölteni:
http://www.vszt.hu/hu/aktualitasok/gosz-vszt-nak-oszi-buza-posztregisztracios-kiserlet-2022.html
Az őszi káposztarepce kiadvány itt érhető el:
http://www.vszt.hu/hu/aktualitasok/gosz-vszt-nak-repce-posztregisztracios-kiserlet-2022.html
Forrás: Margo.hu
Fotó: Margo.hu