Már zajlik az a négyéves projekt, amiben várhatóan jelentős szerepet kap az állategészségügy is az „Egy egészség” stratégiához kapcsolódóan. JAMRAI 2 az elnevezése annak a kezdeményezésnek, ahol igyekeznek közreműködni annak érdekében, hogy támogassák az uniós tagállamokat és társult országokat az AMR-re vonatkozó nemzeti cselekvési tervük (NAP) kidolgozása és annak frissítésére irányuló erőfeszítéseikben.
2024. szeptember 19.
A második számú projekt 2024. február 13-án indult el Párizsban 30 országból 120 partnerszervezet – köztük az Állategészségügyi Világszervezet- részvételével, és egészen 2027. végéig fut majd. A megnyitó ülésen Magyarországot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ képviselte
Roser Domenech Amado, az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának „Egy egészség” stratégiájáért felelős igazgatója elmondta, hogy „az Európai Bizottság 50 millió eurós támogatása a JAMRAI 2-ben – a valaha volt legnagyobb támogatási összeg az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben – segíteni fogja az uniós országokat abban, hogy változást tudjanak elérni.”
A JAMRAI prioritásai a tagállamok és a társult országok közötti koordináció erősítése, az egészségügyi rendszerek reagálóképességének javítása, a kritikus antibiotikumokhoz és diagnosztikai eszközökhöz való hozzáférés biztosítása, valamint a polgárok kitettségének csökkentése a rezisztens baktériumokkal szemben
Az EU-JAMRAI 2 konkrét intézkedések végrehajtására törekszik az antimikrobiális rezisztencia nyomon követésére, megelőzésére és hatékony kezelésére az emberi, állat- és környezetegészségügyi területeken, az „Egy egészség” (One Health) megközelítésen keresztül. A projekt több területre összpontosít, mint például az antimikrobiális szerek kezelése (AMS)[1], a felügyelet, a figyelemfelkeltés, a kapacitásépítés, a fertőzések megelőzése és ellenőrzése (IPC) és a viselkedéstudomány.
Az EU-JAMRAI 2 erősen támaszkodik az antimikrobiális rezisztenciával és az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekkel kapcsolatos első közös fellépés (EU-JAMRAI 1) tanulságaira, amelynek célja a tagállamokban és a társult országokban az antibiotikum-rezisztencia visszaszorítása és az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések visszaszorítása érdekében végzett munka megerősítése és megszilárdítása volt.
A projekthez közvetetten kapcsolódva az egyes országok nemzeti cselekvési terveit a WHO egy külön portálon gyűjtötte össze.
Állattenyésztés szempontjából elmondható, hogy az első projektben széleskörű konzultáció zajlott 14 ország részvételével, és ennek eredményeként oda jutottak, hogy elérkezett az ideje egy európai szintű állatgyógyászati antimikrobiális rezisztencia-felügyeleti hálózat (EARS-Vet) kiépítésére, ami betöltheti majd a régi rendszer hiányosságait a beteg állatok felügyeletében, továbbá kiegészítheti a meglévő EFSA és EARS-Net monitoringot. 12 „country visit” zajlott le, ahol a szakértők megosztották elvárásaikat a rendszerrel szemben, és azt, hogy milyen feltételek mellett tudnának csatlakozni. Ezek eredményeként kiderült, hogy 11 ország már akkor rendelkezett működő nemzeti megfigyelési rendszerrel.
A második projekt célja, hogy az állategészségügyi oktatási program keretében fokozza a jó gyakorlatok megosztását, ennek érdekében javítják a P2P tevékenységet, látogatásokat szerveznek olyan országokba, ahol jól bevált gyakorlatok működnek a társ- és haszonállat tenyésztés területén, valamint külön modulokat terveznek állatorvosok részére is az Állatorvosi Mikrobiológiai Tanulmányi Csoporttal együttműködve. Az aktuális kezdeményezések előrehaladását a projekt portálon lehet nyomon követni.
Forrás: NAK / Pető Krisztina
Fotó: Unsplash