Az emberi élelmiszerhulladékot rovarokkal etetik meg, amelyek lebontják azt, majd a rovarokat állati takarmányban használják fel, hogy olyan fehérjét állítsanak elő, ami aztán az emberi táplálkozásra alkalmas.
2024. augusztus 18.
A 2024-es Feed Mill of the Future konferencia résztvevői többek között olyan technológiákról és technikákról beszéltek, amelyek javíthatják a takarmány termelésének hatékonyságát és eredményességét.
A körforgásosság a csökkentés, újrafelhasználás és újrahasznosítás elvein alapul, és a hulladék újrafelhasználására és kiküszöbölésére összpontosít, ezáltal segítve elő a környezeti fenntarthatóságot. A körforgásos gazdálkodásra egy példa, hogy az emberi élelmiszerhulladékot rovarokkal etetik meg, amelyek lebontják azt, majd a rovarokat állati takarmányban használják fel, hogy olyan fehérjét állítsanak elő, ami aztán az emberi táplálkozásra alkalmas.takarmány konferencia
„A körforgásosság nem új fogalom. Hasznos, hogy az erőforrások minden eleméből megpróbáljuk kinyerni a lehető legnagyobb értéket. Úgy gondolom, hogy egyre inkább trenddé vagy prioritássá válik, hiszen érezhető a környezeti nyomás”– mondta Maye Walraven, az Innovafeed észak-amerikai ügyvezető igazgatója.
Rovartermelőként az Innovafeed inspirációját a természetben előforduló folyamatok, és azok továbbfejlesztése jelenti.
„A természetből merítettünk ihletet, és a természetben a rovarok valóban nagyszerű újrahasznosítóként működnek. Egészen gyenge minőségű biomasszával táplálkoznak, amelyet más állatok nem esznek meg […] mi ezt próbáljuk nagyipari szinten reprodukálni, vagyis rovarokat tenyésztünk, és a bőségesen rendelkezésre álló melléktermékek készleteit használjuk fel takarmányozásukra.”
A rovarokat aztán takarmány-összetevőként lehet felhasználni, beleértve az olajat és a fehérjét, de akár a rovarok hulladéktermékei is felhasználhatók trágyaként. A panelbeszélgetésen a takarmány-adalékanyagok, illetve a mesterséges intelligencia szerepe is szóba került a fenntarthatóság javítása és a pazarlás csökkentése szempontjából.
Forrás: Feed Strategy, Magyar Mezőgazdaság/ Jung Ivett
Fotó: Feed Strategy