A szentesi Délalföldi Kertészek Szövetkezete jövőt építő hosszú távú mentorprogram indítására kötött megállapodást az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. Az együttműködés fő célja vonzóvá tenni a fiatalok előtt a kertészeti szakmát.
2024. február 25.
Fontos megoldani a kertészeti szakma utánpótlását, hogy tíz-tizenöt év múlva is legyenek naprakész tudással rendelkező szakemberek és termelő kertészek. Ebben úttörő szerepet vállal a DélKerTÉSZ, mert a legnagyobb zöldség-gyümölcs termelői szervezet is csak addig életképes, míg tagjai fejlődésre képes és innovációra hajlandó, hosszú távra tervező termelők. Ennek pedig feltétele, hogy minél több fiatal válassza élethivatásának a kertészeti tevékenységet, hangsúlyozta az együttműködést beharangozó tájékoztatón Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke.
Közös kísérleti kert
A termelői tagság fiatalítása érdekében hosszú távú mentorprogramot indít a DélKerTÉSZ az ASZC Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az ahhoz tartozó Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával. Az intézményekkel közös gyakorlati, kísérleti kertet hoz létre a tanulók gyakorlati ismereteinek bővítésére. Azt szeretnék elérni, hogy a végzés után a diákok a szakmában maradjanak, nagy kertészeteknél vagy saját gazdaságukban dolgozzanak, illetve a felsőfokú tanulmányok elvégzését követően visszatérjenek Szentesre vagy a város környékére.
A DélKerTÉSZ segítséget nyújt saját termesztőberendezések beszerzéséhez, és biztos piacot kínál.
Ez azt jelenti, hogy fiatal kertészek számára növényházat építene, melyben azok a szövetkezet profiljába illeszkedő zöldséget termeszthetnek. Az infrastruktúra aztán jelentős támogatási intenzitással részletekben átkerülhet a fiatal saját tulajdonába, úgy, hogy az közben jövedelmező, a családot eltartani képes tevékenységet végezhet, hiszen ott áll mögötte támaszként a DélKerTÉSZ: piacot, értékesítési biztonságot kínál, szaktanácsadást nyújt, a fiatal rendelkezésére állnak a komplex integrált termesztési feltételek és a kereskedelmi háttér.
A kísérleti-kutató gyakorlókertet néhány éven belül a legkorszerűbb technológiákat bemutató kertté kívánja kialakítani ez az együttműködés. Fontos ugyanis, hogy a hatékonysághoz szükséges termesztési, üzemgazdasági ismereteket magas óraszámban elsajátítsák a gyakorlatban is, és a legkorszerűbb fajtákkal dolgozzanak. A kert egyben bemutatóhelyként is működik majd, ahol a termelők is bővíthetik technikai, technológiai ismereteiket. Ennek megvalósításához az inputanyagokat forgalmazó cégek támogatására számítanak, mondta az elnök.
Kötelező kutatás-fejlesztés
A Délalföldi Kertészek Szövetkezete 2023– 2029. évi operatív programjának egyik kötelező eleme a kutatás, kísérleti termesztés, hangsúlyozta Ledó Ferenc vezető szaktanácsadó. Az új KAP mezőgazdasági támogatási rendszerében ugyanis a zöldség-gyümölcs termelői szervezeteknek az operatív program teljes hétéves projektjének legalább 2%-át kutatás-fejlesztésre kell fordítaniuk. Ez a szövetkezet esetében jelenleg 320-350 millió forintot jelent a hét év alatt. A DélKerTÉSZ már 2008 óta végez kísérleti termesztést egyes tagjainál, évente 4-6 millió forint értékben.
Ezek a kísérletek közvetlenül kapcsolódnak a fóliás, üvegházi termesztéshez, a fajtaválasztást, tápanyag-utánpótlást segítik.
A kijelölt tagok a kísérleteket mindig szaktanácsadók felügyeletével végzik. A kísérletek jellegükből adódóan egy-egy szűkebb feladat megoldására irányulnak, és általában egy termesztési ciklusra szólnak.
A DélKerTÉSZ a hétéves program megemelkedett kötelező K+F költségvetését hasznosan, hatékonyan és jövőbeni célokat szolgálva szeretné befektetni. Így az elsődleges célja az volt, hogy külön kísérleti, a kutatást szolgáló kertet hozzon létre. Legkézenfekvőbb és valóban a jövő generációját szolgáló elképzelés, hogy az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskola gyakorlókertjét fejlesszék, mondta Ledó Ferenc, és az az oktatást, a gyakorlati képzést, a tudásátadást, és a gyakorló kertészek szakmai fejlődését egyaránt szolgálja.
A kertészeti mentorprogram keretében kialakítandó kert megvalósításának első mérföldköve egy kétéves projekt. 2024–2025-ben a szakközépiskola meglévő növényházaiban állítanak be fajta- és technológiai kísérleteket, és építenek egy új modern, 3500-4000 négyzetméteres, fóliaborítású növényházat. A berendezés nyolc egységében külön vezérlő-, tápoldatozó és öntözési rendszer áll majd rendelkezésre a kísérletek és a gyakorlati oktatás legkorszerűbb kivitelezésére. A termelési kísérletek mellett a berendezés lehetőséget teremt majd jövedelmezőségi, üzemgazdasági, hatékonysági számítások végzésére. Ezeken kívül a termesztőberendezésekben olyan fejlesztéseket is finanszíroznak, amelyek biztosítani tudják az egymásra épülő kísérleti programok megvalósítását.
A projektek hozzájárulhatnak a tanulók és a tész termelőinek gyakorlati oktatásához, a kísérletek a termelés biztonságának, a környezeti fenntarthatóságnak a növelését szolgálják, és bemutathatók lesznek a legkorszerűbb robottechnológiák is. Az átadott tudás pedig jobb minőségű termék előállítását eredményezi, mely növeli az értékesítési biztonságot és a versenyképességet.
Új lehetőségeket nyit
Az Alföldi Agrárszakképzési Centrum részéről Horváth József főigazgató elmondta, hogy 2020 óta jelentős változások történtek a szakképző iskola munkájában, új vezetés vette át az irányítást, átfogó stratégiaváltásra került sor, nyitott a vállalati szféra irányába, belépett a duális képzésbe. Az új irány kiemelkedő példája a DélKerTÉSZ-szel formálódó együttműködés.
Vári László, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum kancellárja az együttműködés anyagi és humánerőforrás vonatkozásaira tért ki. A közös munka nagy lehetőség az iskola számára, de egyben nagy felelősség is. Utat nyit az iskola képzési portfóliójának további bővítésére, a legkorszerűbb technikák, precíziós megoldások elsajátítására. A fiatalok különböző szinteken bekapcsolódhatnak kutatási-fejlesztési tevékenységbe, szélesíti szemléletüket, tudásukat, segítve továbbtanulásukat.
A korszerű gyakorlati helyszín ugyanis az alapozó tárgyak esetében egyaránt fontos a gyakorlati szemléletű oktatáshoz.
Szabó Zoltán Ferenc, Szentes polgármestere hangsúlyozta az együttműködés mögötti együtt gondolkodás jelentőségét. A résztvevők tapasztalataikat megosztva, a közös érdekeket felismerve fognak együtt dolgozni, példát adva másoknak is a nagyon gyorsan változó világban. Szerinte a kezdeményezés kiemelkedő a kertész szakma utánpótlásában, ami új lehetőségeket fog nyitni a város életében.
Farkas Sándor, a térség országgyűlési képviselője, miniszterhelyettes (AM) kiemelte, hogy a Dél-Alföld a növényházi kertészeti termesztés központja, így amikor 2018-ban létrehozták az agrárszakképzési központokat, egyértelmű volt, hogy az alföldi centrum a régióba, Csongrádra kerüljön. A kertészeti szakképzésben a Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola egyik legjobb intézménnyé kell, hogy váljon, nemcsak elhelyezkedése, de szakmai múltja okán is.
Az új iskolavezetés új nézőpontot képvisel, a mostani együttműködés pedig mérföldkő a kitűzött cél megvalósításában.
A miniszterhelyettes szerint 2030-ra a hazai mezőgazdaság eléri vagy meghaladja a nyugat-európai mezőgazdaság színvonalát, ehhez a célhoz elengedhetetlen a korszerű oktatás. A bemutatott együttműködés a térség adottságait kihasználva egyedülálló és követendő a hazai agrárszakképzés területén.
Forrás: Kertészet és Szőlészet/ Ledóné dr. Darázsi Hajnalka
Fotó: Kertészet és Szőlészet