A farmprogress.com cikke egy egészen meglepő és új kísérletről számolt be, amely szerint a Kaliforniai Egyetem (UC) biológusai kimutatták, hogy a szőlő lisztharmat ellen fungicidek helyett úgynevezett „géncsendesítéssel” is lehet védekezni.
2022. október 30.
Ez, a közelmúltban kidolgozott és RNS-csendesítésnek is nevezett eljárás azt jelenti, hogy a tudósok bizonyos gének kifejeződését (működését) kis méretű RNS molekulák segítségével elnyomják
Az Egyetem biológusa, Mary Wildermuth szerint ezzel az eljárással a lisztharmat génjét – kis mennyiségű, más típusú RNS molekulák befecskendezésével – teljesen háttérbe lehet szorítani, vagyis a szőlőre nézve ártalmatlanná tenni.
Ez a megoldás vegyszeres permetezés nélkül is könnyen lehetővé teheti a kaliforniai szőlőültetvényekben gyakran hatalmas károkat okozó lisztharmat fertőzés elkerülését. Ráadásul ezzel az eljárással szemben a lisztharmat gomba aligha lehet képes rezisztenciát kifejleszteni.
Amennyiben ezt „géncsendesítést” üzemi méretekben sikerül megvalósítani, az – az élő környezet, valamint a hasznos rovarok és mikrobák kímélése mellett – nagyon jelentős költségmegtakarítást eredményezhet, tekintettel arra, hogy a szőlőtermesztésben a peszticid felhasználás mintegy 90 százaléka a lisztharmat ellen irányul.
A kutatócsoport tagja, Jyoti Taneja szerint, az üzemi technológia kidolgozásához mintegy három évre lesz szükség, miközben az eljárás engedélyeztetése és regisztrálása is elvégezhető.
Forrás: Agroinform
Fotó: Unsplash