FAO Tudományos és Innovációs Hét

FAO Tudományos és Innovációs Hét

A FAO Regionális Tudományos és Innovációs Hetének budapesti nyitóünnepsége annak jegyében zajlott, hogy a tudományos alapú megközelítések és innovációk, nagy lehetőséget jelentenek az agroökoszisztémák ellenálló képességének javításában.


2023. október 21.

A FAO első tudományos és innovációs stratégiáját egyébként, 2022-ben hagytak jóvá, aminek célja, hogy a FAO fokozottabban alkalmazza technikai beavatkozásaiban és normatív útmutatásaiban a tudományt és innovációt, valamint ezen keresztül erősítse és támogassa a Fenntartható Fejlődési Célok elérését.

A nyitó esemény önmagában is innovatív volt:

Mi vagyunk az elsők és talán egyedüliek, akik regionális szinten szervezünk tudományos és innovációs hetet” – hangzott el a megnyitó ünnepségen.

A rendezvény része az ENSZ mezőgazdasági és élelmezési szervezete, a FAO 2023. évi tudományos és innovációs fórumának, ami kapcsolódik az Élelmezési Világfórum „Az agrár-élelmiszeripari rendszerek átalakítása felgyorsítja az éghajlatváltozás elleni fellépést” témájához. Az eseményen a FAO célja, hogy platformot biztosítson a kormányok, kutatóintézetek, civil társadalmi szervezetek és a magánszektor számára, hogy megvitassák és megosszák egymással a tudomány, a kutatás, az innováció, valamint a szakpolitika kapcsolódási mechanizmusok integrációjának szükségleteivel, hiányosságaival és lehetőségeivel kapcsolatos tapasztalataikat.

Az esemény szervezői innovatív módon egy interaktív programmal készültek a megnyitóra. Először a résztvevők a telefonjaik segítségével egy QR-kód beolvasását követően olyan platformra kerültek, ahol két egyszerű kérdésre válaszolhattak: Ön szerint a tudomány és az innováció fontos-e az rendszerek átalakítása szempontjából?, a tudomány és innováció miben segíti az Ön változást célzó munkáját? Mint a manapság alkalmazott egyik leginnovatívabb technológiának a ChatGPT-nek is kérdéseket tettek fel a témában, s végül a résztvevőket négy csapatra osztva egy 7 állomásos projektútra invitálták, ez egyes irodai állomásokon különböző témákban kellett feladatokat megoldaniuk a csapatoknak.

A négy napos rendezvény első szakmai napján Ökrös Oszkár helyettes államtitkár is részt vett, ahol előadásában hangsúlyozta, hogy a technológiai kutatás-fejlesztés elengedhetetlen a válságálló és fenntartható élelmezési rendszerek kiépítésében. Nyilvánvalóan elértük a meglévő rendszereink határait, a környezeti, demográfiai, szociális kihívások pedig még erőteljesebbek és még összetettebbek, ezért az egyedüli lehetőség, hogy új alapokon új megoldásokkal próbáljuk a jövő élelmiszerszükségletét immár fenntartható módon biztosítani. A tudomány, innováció és szakpolitika közötti párbeszéd pedig kulcskérdés ebben a folyamatban – mondta.

 

Forrás: Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), Magyar Mezőgazdaság/ Jung Ivett
Fotó: Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)