Jó pálinkaszezont ígér az idei gyümölcstermés, a szakmai szereplők az előzőnél kedvezőbb évre számítanak, a tavalyi visszaesés után az idén 600 ezer hektoliterfok feletti mennyiség várható. A legnépszerűbb pálinkagyümölcs a kajszi, ami a korábbi évekhez képest nagyobb mennyiségben termett az országban, de a többi gyümölcsnél sem kell aggódni a mennyiségeken.
2024. augusztus 3.
Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke szerint a kereskedelmi pálinkafőzdéknek komoly kihívást okoz, hogy a kedvező terméskilátások ellenére a gyümölcsárak a tavalyi magas értékek közelében rekedtek. Az elmúlt 10 évben azonban nőtt a magánfőzés népszerűsége, a bejelentett főzőberendezések száma több mint 30 ezer.
Az idén nem volt komoly gond az időjárással – mondta el Dömötör Zsolt, a hegykői 1 Csepp Pálinka tulajdonosa és cseppmestere.
– A sok napsütés a mély aromáknak kedvez. Valószínűleg az idei év nem a könnyed virágosságról, hanem a testes ízösszetevőkről fog szólni a pálinkák terén – folytatta gondolatmenetét Dömötör Zsolt.
– Azt még korai megmondani, melyik gyümölcsből lesz ezúttal a legjobb pálinka. Viszont komoly logisztikai feladat elé állít minket a gyümölcsök együtt érése. Ha a tervezetthez képest nem akarunk kihagyni egy-egy fajtát az idei választékunkból, akkor az erjesztési kapacitásunk korlátait nagyobb ütemű lepárlással lehet ellensúlyozni. Ez az elkövetkező hetekben megfeszített munkát igényel tőlünk, cserébe majd ősszel kicsit lazíthatunk – fejtette ki.
Dömötör Zsolt hangsúlyozta, jó termés nélkül nem lehet jó pálinkát készíteni. Az értően használt, megfelelő technológiával csak a gyümölcsben rejlő értékeket lehet a palackba átörökíteni. Önmagában a technológia nem sokat ér megfelelő alapanyag nélkül.
– Alapfeltétel minden pálinkánál, hogy ne legyen benne kivetnivaló. Az erjesztési és főzési hibák nemcsak kellemetlen szagokat, ízeket jelentenek, hanem sok esetben egészségre ártalmas vegyületeket is. Ha ezektől mentes a párlatunk, és felismerhető a gyümölcs, amelyből készült, akkor beszélünk átlagos pálinkáról. Az egészen kiváló prémiumtermékek különleges illatai, aromái sokáig emlékezetesek maradnak. Manapság hatalmas választék van az italpiacon. Véleményem szerint ebben a versenyben csak igazán jó prémiumfőzetekkel lehet hosszú távon részt venni. Az újabb generációk figyelmének felkeltése és annak fenntartása csak finom italokkal lehetséges. Fel kell ismerni, hogy nekik már nincs érzelmi kötődésük a pálinka hagyományaihoz – világított rá a hegykői tulajdonos.
– Nagyon egybecsúsztak a korai fajták, és a hirtelen jött tartós forróság tovább katalizálja a gyümölcsök érését. Az általunk készített cefrét hűtőházban erjesztjük, aminek véges kapacitásai vannak, így már most kijelenthetjük, hogy a feldolgozás és a lepárlás szempontjából egy kihívásokkal teli évünk lesz – mondta el Földesi János, a Pro-Pálinka vezetője. Hozzátette: az elmúlt hetek forrósága sem tesz jót a most érő gyümölcsök minőségének sem.
– Mivel még a szezon közepén vagyunk, korai lenne megmondani, melyik gyümölcsből lesz idén a legjobb pálinka. Az biztos, hogy a korai meggy, sárgabarack és cseresznye beltartalma elmarad a várttól. Ez főként cukortartalomnál a legszembetűnőbb. Körülbelül 20–25 százalékkal alacsonyabb az átlagoshoz képest, ami a pálinkák mennyiségén érezhető lesz. Mivel kevés termelőnek van lehetősége a folyamatos öntözésre, így a középidőszakban érő gyümölcsöktől sem várok kiemelkedő évjáratot. Bízzunk a szezonvégben! Az alma, a körte, a szőlő és az egyes szilvafajták mennyiségét tekintve jó termés várható, már csak a minőség kell ahhoz, hogy elégedettek legyünk – emelte ki Földesi János.
A töltéstavai főzőmester szerint egyre kevesebben főzetnek bérfőzdében, aminek számos, rajtuk kívül álló oka van. – A mostani generáció már máshogy áll a kerthez, a kertészkedéshez – tisztelet a kivételnek. A családi házak kertjéből eltűntek a gyümölcsfák. Szilvából, szőlőből és körtéből főzzük a legtöbbet. Idén valószínűleg a szilva lesz a befutó – fűzte hozzá.
Forrás: Kisalföld
Fotó: Csapó Balázs