Elindult a Kiemelt Kutatócsoportok Program 2024

Elindult a Kiemelt Kutatócsoportok Program 2024

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 13 kutatócsoportot támogat kiemelten három éven keresztül. Az erről szóló dokumentumokat ünnepélyes keretek között adta át Gyuricza Csaba rektor a Kaposvári Campuson. A Kiemelt Kutatócsoportok Program szerves része a „MATE 2030” stratégiának, Egyetemünk kutatási és publikálási teljesítményének tovább fokozása és ezen keresztül is nemzetközi láthatóságunk növelése érdekében.


2024. május 15.

A MATE 2023-ban pilotként indította el a Kutatási Kiválósági Programot, amelynek tapasztalatai alapján kidolgozták a Kiemelt Kutatócsoportok Programot. A Kaposvári Campuson tartott ünnepélyes megnyitón Gyuricza Csaba rektor hangsúlyozta: a cél, hogy a MATE a régió elsőszámú agrárfókuszú felsőoktatási intézményévé váljon. Ennek elérése érdekében 2024-ben megalkotta „MATE 2030” vízióját, melynek részét képezik a Kiemelt Kutatócsoportok Program is.

„Most a legkiválóbb kutatók és kutatócsoportok kapnak támogatást, hogy aztán egy nemzetközi kutatási ökoszisztéma részévé váljanak. Ennek fontos szerepe van a nemzetköziesítésben, szeretnénk még több külföldi professzort az egyetemre csábítani. Emellett számítunk azokra a tehetséges fiatalokra is, akik jelenleg még külföldön keresik a boldogulásukat, nekik is szeretnénk egy szakmai életpályát mutatni” hangsúlyozta a rektor, majd hozzátette: azt várja, hogy a programnak köszönhetően még tovább erősödik a MATE tudományos eredményessége és hírneve. Az egyetemen jelenleg is dolgoznak olyan kiemelkedő kutatók, akik egyénileg vagy a vezetésük alatt működő kutatócsoporttal színvonalas kutatómunkát végeznek. A Kiemelt Kutatócsoportok Program ezeket a kutatókat és kutatócsoportokat kívánja támogatni, egyéb támogatási formák mellett, pénzügyi forrást is biztosítva számukra a további tudományos fejlődésük elősegítésére a hároméves támogatási időszak alatt.

Az eseményen Kovács Zoltán tudománystratégiai rektori megbízott bemutatta a Kiemelt Kutatócsoportok Programot, valamint a pályázat részleteit, eredményeit is. „A Program célja nemzetközileg versenyképes szellemi műhelyek megszilárdítása, nemzetközi kutatásfinanszírozási pályázatok megszerzésére alkalmas kutatócsoportok alapítása és működtetése, ezzel Egyetemünk számára nagyobb mértékű önfenntartást biztosítva a kutatási támogatások terén. A Program célja továbbá a magas minőségű publikációk és szellemi tulajdonjog tovább fokozása, a színvonalas és önfenntartó kutatáson keresztül az akadémiai utánpótlásnevelés biztosítása, valamint az egyetem nemzetközi reputációjának növelése.”

A támogatásról szóló dokumentumokat ünnepélyes keretek között Gyuricza Csaba rektor adta át a kutatócsoportok vezetőinek.

 

Forrás: MATE
Fotó: MATE