Egyre erősödő magyar-japán kapcsolatok az agrárium területén

Egyre erősödő magyar-japán kapcsolatok az agrárium területén

Dr. Gyuricza Csaba rektor hivatalában fogadta Ohtaka Masato japán nagykövetet. A nagykövet érdeklődését fejezte ki a MATE integrációjában rejlő tudományos és technológiai együttműködési lehetőségek iránt. Kiemelte, hogy Hokkaido szigete jelentős potenciállal rendelkezik mezőgazdasági vonatkozásban, amelynek klimatikus és földrajzi adottságai számos tekintetben megegyeznek Magyarországéval.


2023. május 6.

Mindezek fényében együttműködést kezdeményezett a kölcsönösen előnyös tudásátadás terén. A felek egyetértettek továbbá az intézményes kapcsolatok élénkítésében, különös tekintettel a nagy múltú együttműködésre a Kobe Egyetemmel. Agrárkutatások vonatkozásában kiemelték a precíziós mezőgazdaságot, élelmiszeripari, biotechnológiai együttműködési lehetőségeket.

​​​​​​​​​​​​​​A japán delegációt Békési Dávid​​​​​, ​a Nemzetközi Stratégiai és Koordinációs Központ vezetője kísérte az egyetem három intézetéhez, amelyek előadás keretében mutatták be képességeiket, valamint releváns nemzetközi tevékenységeiket a vendégeknek. A Növénytermesztési Tudományok Intézete részéről Dr. Kovács Gergő Péter, általános és oktatási intézetigazgató-helyettes köszöntötte a delegációt, felvázolva a szakterületet érintő aktuális kihívásokat és trendeket, ezt követően Balázs László professzor tartott előadást a zárt térben történő növénytermesztésről, ehhez kapcsolódó K+F+I tevékenységekről, kiemelve a világítástechnika optimalizációjának jelentőségét a tápanyagtartalom és hozam összefüggésében.

​​​​​A Bedrock Farm vezérigazgatója, Szűcs Endre előadásában ismertette a helyi piacok szerepét a vertikális kertészet terén végbemenő fejlesztésekről, különös tekintettel az országokon átívelő vegyesvállalati együttműködési lehetőségekre. Prof. Dr. Kovács Zoltán, az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet Élelmiszeripari Méréstechnika és Automatizálás Tanszékének tanára az élelmiszeriparban régóta eredményesen használt közeli infravörös (NIR) spektroszkópia vonatkozásában elért eredményeket szemléltette, amely terén többek közt a Kobe Egyetem munkatársaival is szoros együttműködést folytat. Az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézetének munkatársai, Dr. Urbányi Béla egyetemi tanár vezetésével ismertették az Intézet japán relációban folytatott tudományos tevékenységeit. A nagyköveti delegáció érdeklődéssel tekintette meg a mikrobiális laboratóriumot, valamint a haltartó rendszereket. A japán fél különös érdeklődését fejezte ki az angolnák eredményes keresztezésében elért japán-magyar sikerek iránt.

​​​​​​A delegációt Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató munkaebéd keretében fogadta, amely során a látogatás kiértékelése mellett megvitatásra kerültek a jövőt érintő intézmények közötti együttműködési lehetőségek, illetve az innovatív kutatási tevékenységeket előmozdító mobilitási programok intenzitásának növelése is.

 

Forrás: MATE
Fotó: MATE