Dr. Szendrő Péter professzort köszöntötte a MATE 85. születésnapja alkalmából

Dr. Szendrő Péter professzort köszöntötte a MATE 85. születésnapja alkalmából

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem számos pályatárs jelenlétében köszöntötte 85. születésnapja alkalmából Dr. Szendrő Péter rector emeritust, egyetemünk örökös rektorát, akinek életpályája és a tehetséggondozás terén elért elévülhetetlen érdemei hazai és nemzetközi körökben egyaránt széles körben elismertek.


2023. szeptember 23.

Dr. Gyuricza Csaba rektor születésnapi méltatásában kiemelte, hogy a professzornak az ő saját tudományos és szakmai pályafutásában is meghatározó szerepe volt. Mint azt felidézte, ő és Dr. Szendrő Péter ugyan sem korban, sem rangban nem álltak közel egymáshoz, útjaik az évek során mégis időről időre többször keresztezték egymást, és ezek a találkozások minden alkalommal előre mozdították őt valamilyen formában. Mindezt szerencsére sokan elmondhatják magukról, a fáradhatatlan professzor ugyanis kivételes érdemekkel bír a tehetséggondozás terén, így jótanácsaival, emlékezetes üzeneteivel, iránymutatásaival sokak életpályáját terelgette, mind tanárként, mind kollégaként, mind a tudományos diákköri mozgalom ikonikus alakjaként.

Dr. Szabó István rektorhelyettes köszöntőbeszédében az ünnepelt kivételesen hosszú, generációkon átívelő tudományos pályáját részletezte és méltatta a professzor rendkívül gazdag tudományos hagyatékát. Mint elmondta, Dr. Szendrő Péter tudományos címei között szerepel többek között az agrár-műszaki doktori fokozat, a mezőgazdaságtudomány kandidátusa cím, az MTA doktora, valamint az NKE tiszteletbeli doktora cím is, publikációs listája pedig több mint hatszáz írást foglal magába, ami kiválóan szemlélteti, hogy szakterületén milyen hatalmas tudásanyagot hagy az utókorra.

A professzor 1938-ban született Budapesten, fiatal éveit a II. világháború határozta meg. 1963-ban szerzett gépészmérnöki oklevelet Gödöllőn, majd később, 2001-ben a Szent István Egyetem alapító rektora lett ugyanitt. Egyetemi oktatói tevékenysége során a gépelemek, valamint a gépészmérnöki alapismeretek c. alapozó tantárgyakat tanította, tudományos kutatásai során pedig a zöldtakarmány aprításával, valamint takarmánybetakarító gépek és technológiák fejlesztésével foglalkozott. Ennek keretében kiemelkedő eredményeket ért el az aprított növényi struktúra matematikai és mechanikai leírása, az energiatakarékos zöldtakarmány aprítása és a szecskázott lucerna és kukorica szárítása témakörökben. Mindezeken túl aktívan vett részt a mérnökképzés korszerűsítésében, a tehetséggondozásban, az új típusú tudósképzésben, a habilitációs eljárások bevezetésének megalapozásában és minőségi fejlesztésében, a felsőoktatási esélyegyenlőség javításában, az oktatás- és kutatásszervezésben, valamint a távoktatáson alapuló korszerű oktatástechnológia kidolgozásában is. Szendrő Péter professzor munkássága külföldön is széles körben ismert és elismert. Számos nemzetközi szakmai folyóiratot szerkesztett, több egyetemen adott elő Európától kezdve Új-Zélandon át Kínáig.

​​​​​​Tevékenységét szinte megszámlálhatatlan elismerés dicséri. Ilyen például a Kiváló Feltaláló Arany fokozat (1974), Ifjúsági Díj (1982), SZOT Díj (1985), Munka Érdemrend Arany fokozat (1988), Apáczai Csere János Díj (1992), Pázmány Péter Díj (1994), MTA Szabadalmi Díj (1997), Magyar Köztársaság Érdemrend Középkeresztje (1998) és a Gábor Dénes Díj (2000) tulajdonosa. 1998-ban elnyerte a Széchenyi Professzori Ösztöndíjat, 1993-ban a Moszkvai Gorjacskin Egyetem tiszteletbeli professzorává, majd 2000-ben a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, 2009-ben a Szent István Egyetem Honoris Causa doktorrá avatta. Ezen kívül több hazai egyetem és főiskola díszpolgára. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöksége 2001-ben kiemelt Mestertanár Aranyérem kitüntetésben, a Magyar Professzorok Világtanácsa 2002-ben „Pro Universitate et Scientia”, 2003-ban a „Fehér Dániel” Emlékérem elismerésben, a Doktoranduszok Országos Szövetsége a fiatal tudósnemzedék érdekében kifejtett tevékenységéért „Pro Doktorandis” kitüntetésben részesítette.2004-ben Eötvös József Díjat kapott, 2005-ben Darányi Ignác díjban részesült. 2008. március 15. alkalmából a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke kiemelkedő tudományos, kutatói, feltalálói tevékenységét Jedlik Ányos-díjjal, a Magyar Köztársaság elnöke pedig félévszázados munkásságát a „Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal” kitüntetéssel ismerte el. 2010-ben az MTA elnöksége Eötvös-koszorúban részesítette.

 

Forrás: MATE
Fotó: MATE