Csúcstechnikára épülő növénytudományi fejlesztés a Georgikonon

Csúcstechnikára épülő növénytudományi fejlesztés a Georgikonon

Több mint 902 millió forintos GINOP-pályázatból megvalósult fejlesztéseket adtak át Keszthelyen, a MATE Georgikon kampuszán. A beszerzett eszközök elsősorban a nemesítést támogatják, de a tudományos kapcsolatok erősödését is várják tőle.


2022. november 3.

Az idén 225 éves a Georgikon, és sok fejlesztés ért be erre az évre. Gyuricza Csaba, a Magyar agrár- és Élettudományi Egyetem rektora arra is ígéretet tett az átadón tartott köszöntőjében, hogy az egységes agráregyetem részeként a következő időszakban is fejlődni fog.

Az egyetem kampuszai speciális funkciót kapnak és hosszú távon is közreműködnek az európai szintű felsőoktatásban.

Keszthely vonzereje önmagában is nagy, ezt kihasználva lehet erősíteni a hagyományosan működő tudományterületeket. Manapság igen fontos, hogy a klímaváltozásnak ellenálló, rezisztens, a helyi ökológiai adottságok közt versenyképes fajtákat hozzunk létre, hangsúlyozta a rektor.

Nagy Bálint, az Építési és Beruházási Minisztérium államtitkára szerint az egyetemmel közösen megfogalmazott célok jelentősek és együtt dolgoznak a megvalósításukon. Ez a fejlesztés nemcsak a kutatást szolgálja, hanem ahhoz is hozzásegíti a hallgatókat, hogy minél több gyakorlati tapasztalatot szerezzenek az egyetemi éveik alatt.

A burgonyanemesítést szolgálja a modern, 1000 tonnás burgonyatároló, ahol konténerekben, az optimális 5 °C-on és 90%-os relatív páratartalom mellett tudják tárolni a burgonyát. Polgár Zsolt, a Burgonyakutatási Központ vezetője elmondta, hogy ezzel nagyobb tárolási kapacitás áll a rendelkezésükre, mint eddig a hat különböző kis tárolójukban. Régi vágya volt ez az 1960 óta működő kutatóintézetnek. Meggyőződésük ugyanis, hogy erősödni fog a stratégiai jelentőségű élelmiszer helyzete, és ennek érdekében mindent meg is tesznek a keszthelyi kutatók. Az új tárolóban a hazai fajták szaporítóanyagát is nagyobb mennyiségben és jó minőségben tudják eltartani a vetésig.

Átadták az új klímaházat, ahol jól szabályozott szélsőséges körülmények közt lehet vizsgálni a növények reakcióit. A 902 millió forintot meghaladó beruházással az volt a cél, hogy csúcstechnikára épülő növénytudományi infrastruktúrát hozzunk létre, mondta Tóth Zoltán egyetemi docens. Összesen 46 korszerű eszközt is vásároltak, kiemelkedően fontos közülük a genomikai eszközcsomag, a komplex talajlaboratóriumi műszerek, valamint a szemes termények vizsgálatára alkalmas műszerek,

A projekt eredményeként a növénytudományokkal, növényvédelemmel, genetikával és kertészettel foglalkozó kutatók tudnak majd kísérleteket folytatni a fitotronban és minden berendezés rendelkezésre áll ahhoz, hogy a jelenségek genetikai hátterét is megtalálják. Ellenőrizni tudják a fajták stressztűrését, a kidolgozott technológiák hatékonyságát, szárazságtűrő növényeket tudnak nemesíteni. A fejlesztésekkel lehetővé válik részvételük nemzetközi projektekben, erősíthetik a hálózatosodást és korszerű eszközöket tudnak bemutatni a hallgatóknak, vagyis ez a projekt nemcsak a MATE, hanem a magyar agrárium fejlődését szolgálja, hangsúlyozta. A műszeregyüttessel genetikai és talajanalitikai vizsgálatokat tudnak végezni, akár szolgáltatás keretében is.

Végül a Keszthelyi Haladás Sportklubbal közösen felújított sportpálya átadására is sor került, ami több mint 60 millió forintból valósult meg. Manninger Jenő polgármester azt emelte ki a fejlesztés kapcsán, hogy a városnak fontos az egyetem léte, jövője, és az egyetem számára előny, hogy a Nyugat-Dunántúl központjában, Keszthelyen működik ez a kampusz. Mindent meg kell tenniük azért, hogy minél többen jelentkezzenek az egyetemre, aminek a vonzerejét többek közt a sportolási lehetőségek is növelik.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Fotó: magyarmezogazdasag.hu