Bővül a területalapú támogatásban részesíthető területek köre az új támogatási rendszerben. A részletekre Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hívta fel a figyelmet. Az eddigi szabályozási gyakorlat az volt, hogy a területalapú támogatást csak a mezőgazdaságilag művelt területeken lehetett igénybe venni – a minimumkövetelmények betartása mellett.
2023. február 4.
Az új hazai megközelítés azonban – kihasználva az uniós szabályok változását – több területtípus bevonását teszi lehetővé.
Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár elmondása szerint az érintett, új területtípusok közé tartoznak a jelenleg nem támogatott, de agro-ökológiai szempontból értékes biotópok (azaz élőhelyek, például vizenyős területek, fasorok), valamint a jelenleg támogatott területen létrehozott új agro-ökológiai területek. A jogszerű földhasználatnak meg kell lennie ezekre a területekre is – olvasható a politikus Facebook-oldalán tett bejegyzésben.
A művelés alatt nem álló területek, illetve tájképi elemek is támogathatók lesznek
Ezentúl támogathatók lesznek azok a jelenleg művelés alatt nem álló területek, illetve tájképi elemek, amelyeket a helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) vagy az agrár-ökológiai program (AÖP) keretben kell fenntartani, más kötelezettségek miatt (például Natura 2000 előírások vagy erdősítés) korábban nem feleltek meg a támogatható hektár fogalmának. Valamint azok is, amelyeket korábban szántóként vagy gyepként hasznosítottak, de a jövőben átalakítják fás sávvá, vizes élőhellyé, illetve a fent felsorolt területtípusok bármelyikévé.
A felszínborítási adatbázisok alapján, figyelembe véve a tulajdonosi, illetve földhasználati jogosultságok heterogenitását is, a támogatott terület várható növekedése 100 ezer hektár körül valószínűsíthető. A lehetőséghez a vidékfejlesztési támogatások körében az Agro-ökológiai nem termelő beruházások (RD21) és Agro-ökológiai földhasználat-váltást ösztönző program (RD22) fog kapcsolódni. Ugyanakkor 2023-tól több más érdemi változás várható a területalapú támogatási rendszerben az uniós szabályozás szigorodása és változása okán – fogalmazott.
Több előny a több területen a termelés és a biodiverzitás szempontjából is
Ahogy arról korábbi anyagunkban írtunk, a közvetlen területalapú támogatásra jogosult területek körének bővítése hatékonyan járul hozzá a mezőgazdasági területek talajállapotának, mikroklímájának, vízháztartásának javításához, illetve a kapcsolódó élőhelyek sokszínűségének növeléséhez. Az új intézkedéssel az Agrárminisztérium mintegy 100 ezer hektárral növelné a támogatható területeket. Ezzel biztosítható, hogy az alapszintű területalapú jövedelemtámogatás ne késztesse a termelőket a termőterületek ésszerűtlen növelésére a nem termelő területek terhére. Sőt, ösztönözné a termelés megváltozott klimatikus viszonyokhoz való adaptációját – írták. A változás ökológiai szempontból is kedvező.
Forrás: Margo.hu
Fotó: Margo.hu