A svájci szövetségi mezőgazdasági kutatóintézet, az Agroscope 4 évesre tervezett kísérletet indított 2021-ben két céggel, az Insolighttal a Romande Energie-vel közösen. A Contheyben berendezett insolagrin parcellán azt vizsgálták, hogy a villamos áramot termelő, nagy pontossággal mozgatható napelemek árnyékában hogyan optimalizálható haszonnövények termesztése.
2023. július 19.
Az első teljes év, 2022 adatait nemrég elemezték ki, és mind a hozammal, mind a villamosenergia-termeléssel elégedettek voltak a más-más szempontokat előnyben részesítő együttműködő felek.
A dinamikus agro-fotovoltaikus rendszer nagy pontossággal követi a Nap mozgását, optimalizálva a villamos áram-termelést, egyúttal a meghatározott paramétereknek megfelelően árnyékolja az alatta növekvő kultúrát.
Az első év adatai alapján úgy tűnik, 1 hektáron 15-20 tonna közötti málnatermést lehet elérni a benapozottság pontos szabályozásával, miközben közel 1 GWh villamos energiát is termel a rendszer.
Az insolagrin napelemes rendszer minden olyan értékes növény termesztésére alkalmas, amelyiket egyébként is drága védőrendszerrel szoktak védeni az elemektől.
A kettős hasznosításon kívül az insolagrin további előnye, hogy fölöslegessé teszi a a szokásos, szintén költséges tartószerkezeteket, csökkenti a mezőgazdasági műanyag-felhasználást, és még a vízfogyasztást is, írta közleményében az Agroscope.
“Az eredmények azt mutatják, hogy az insolagrin rendszer teljesíti a gyártó ígéretét: nemcsak nem vesz el területet a mezőgazdasági termelés elől, hanem még megújuló energiát is termelhetünk vele a termőterületen “– nyilatkozta Mathieu Ackermann, az Insolight műszaki igazgatója és társalapítója. Martial Genolet, a Romande Energie energiaszolgáltató fotovoltaikus rendszerekért felelős vezetője szintén ígéretes eszköznek tartja a megoldást a zöld fordulat megvalósításához.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság/ Dr. Jung Ivett, FRUITNET
Fotó: BayWa