Halmos B. Ágnes
2022. 11. 09., szerda, 06:34
Az előrejelzések szerint 2022-ben az európai takarmánygyártás (EU27) a 2021-es mennyiséghez képest 5 millió tonnával csökken. Az iparnak az Ukrajnában zajló háború gazdasági hatásaival és az állatbetegségek, azaz az afrikai sertéspestis és a madárinfluenza terjedéséből adódó nyomással kell megküzdeniük – jelentette az Európai Takarmánygyártók Szövetsége (FEFAC).
2022. november 16.
Az EU takarmánytermelése idén mindössze 145 millió tonna lesz, szemben a 2021-es 150 millió tonnával. A régió legnagyobb takarmánytermelő országai közül néhány éves szinten 8,8 és 1,5% közötti csökkenésre számít.
Az EU takarmánygyártói arról számoltak be, hogy az ellátási lánc zavarai és az állatbetegségek felelősek a kereslet és a termelés csökkenéséért.
Mindössze a balti államok, Írország, Lengyelország, Bulgária és Szlovénia számít arra, hogy a 2021-es szinten tudja tartani takarmánytermelését – közli a jelentés nyomán a feedstrategy.com.
Sertéstakarmány
Az összes ágazat közül a sertéstakarmány-termelés csökken a legnagyobb mértékben, a tavalyihoz képest 5,6%-os visszaesést prognosztizálnak. Ennek az oka, a kocahiány, a csökkent az állományméret és az, hogy a gazdálkodók a megnövekedett termelési költségek miatt elhagyják az üzletet.
Különösen kritikus a helyzet Belgiumban (-11%), Dániában (-9%), Portugáliában (-8,4%), Németországban (-8%) és Csehországban (-7,4%). Hollandia és Belgium folytatja sertésállományának redukálását a mezőgazdasági környezeti kibocsátások csökkentése érdekében. Az afrikai sertéspestis pedig súlyosan érintette Románia és Lengyelország sertéságazatát.
Baromfitakarmány
Az európai baromfitakarmány-ágazat termelése éves összevetésben várhatóan 3,4%-kal csökken. A madárinfluenza különösen súlyosan érintette Franciaországot, Belgiumot, Olaszországot és Magyarországot.
A tojás és a baromfihús termelési költségeinek növekedése arra késztette a gazdákat, hogy elhalasszák az új termelési ciklusokat és az állományváltásokat.
A jelentés arra is hivatkozik, hogy a rendelkezésre álló jövedelmekre nehezedő inflációs nyomás a nagy értékű, azaz bio- és szabadtartású termékek iránti kereslet csökkenését eredményezte.
Szarvasmarha-takarmány
Az EU szarvasmarhatakarmány-termelése az előrejelzések szerint 1,3%-kal csökken. Annak ellenére, hogy takarmányeladások növekedtek a nyári hónapokban – igaz azért, mert a fűtermést negatívan befolyásolta az aszály. „A gazdálkodók csökkentették állományukat és lerövidítették a laktációs ciklusaikat, hogy reagáljanak a zöld politikákra és csökkentsék a takarmányfelhasználást” – idézi a jelentés.
Várható kihívások 2023-ban
A jelentés szerint az EU alacsony kukoricatermése (-19%) a takarmányarány eltolódását eredményezheti a takarmánybúza javára. Emellett a FEFAC szakértői a növekvő közüzemi költségeket, a gazdasági bizonytalanságot, a környezetvédelmi és állatjóléti politikai intézkedésekkel összefüggő növekvő költségeket, valamint az állatbetegségek várható fennmaradását jelölték meg 2023-ban a fő piaci befolyásoló tényezőkként.
Ha pedig Oroszország felfüggeszti részvételét az Ukrajnával kötött gabonaüzletben, az további zavarokhoz vezet.
„A gabona és az olajos magvak piaca számára továbbra is az a bizonytalanság, hogy folytatódik-e az ENSZ „Fekete-tengeri Gabonafolyosó” kezdeményezése, és milyen ütemben bővül az EU szolidaritási útvonalhálózata annak érdekében, hogy az ukrán gabonaexport működőképes maradjon az új gazdasági évben” – áll a közleményben.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/feedstrategy.com
Fotó: Csatlós Norbert