Az agrár életpályát hirdetik

Az agrár életpályát hirdetik

Hagyományosan február 15-e a szeptemberben induló egyetemi képzések jelentkezési határideje. A dátumhoz közeledve az intézmények számtalan módón igyekeznek a középiskolásokat meggyőzni arról, hogy a továbbtanuláshoz őket válasszák. Az agrárképzést nyújtó egyetemek esetén külön nehézség a szakma szépségének és hivatásszerű jellegének a bemutatása.


2023. január 13.

A jövő mezőgazdasági szakemberei most kerülnek be valamely hazai agráregyetem hallgatói közé. Ennek apropóján a Magyar Mezőgazdaság a teljesség igénye nélkül összeállítást készített a hazai agrár fókuszú egyetemek beiskolázási programjairól.

Dr. Facskó Ferenc, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának Dékáni hivatalvezetője a Magyar Mezőgazdaság kérdésére elmondta, hogy a jelentkezők közül túlsúlyban vannak a kar képzéseihez illeszkedő technikumokból érkező hallgatók. Az általános gimnáziumban tanuló diákok érdeklődése általában más irányú. Természetesen igyekeznek felkelteni az ő érdeklődésüket is.

Az Erdőmérnöki Kar képzéséhez kapcsolódó bázisiskolákat minden ősszel felkeresik a legfrissebb információinkkal, emellett fogadják is őket Sopronban és a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. közreműködésével, szakmai programot szerveznek részükre.

A többi középiskolába elég nehéz eljutni/bejutni, mivel nem kívánják a diákokat kivonni az oktatásból. Szerencsére az utóbbi időben gyakorlattá vált, hogy a középiskolák pályaorientációs napot szerveznek. Az Erdőmérnöki Kar munkatársai is figyelik ezeket a lehetőségeket és igyekeznek minél több helyre eljutni, és bemutatkozni. Mivel az erdőmérnöki szak országos beiskolázású, ezért az erdőgazdasági zrt-k munkatársai is igyekeznek felkeresni a közelükben lévő gimnáziumokat, illetve a jelenleg aktív státuszban tanuló hallgatóik is felkeresik egykori középiskolájukat, elviszik az egyetem hírét.

Az állatorvoslás érzelmileg is rendkívül motivált hivatás, ezért az Állatorvostudományi Egyetem népszerű intézmény a fiatalok körében, így évek óta növekszik a jelentkezők száma szakjainkra, ami a ponthatárok folyamatos emelkedését is jelenti – mondta Dr. Sótonyi Péter, az egyetem rektor a Magyar Mezőgazdaság kérdésére.

Az állatorvosi szakra hatszoros, míg a biológia alapszakra hétszeres a túljelentkezés.

Ez köszönhető a kiváló oktató-, kutató gárdának, mely a színvonalas oktatás biztosítéka, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint az Egyetem teljes körű akkreditációja, amelyet az Európai Állatorvos-képző Intézmények Szövetsége immáron harmadik alkalommal ítélt meg számunkra. Ezt támasztja alá az Uniside felsőoktatási hírportál által 2022 decemberében közzétett rangsor is, mely szerint Egyetemünk a legjobb magyar felsőoktatási intézmény a hazai és nemzetközi eredményei alapján. Állatorvostudományi Egyetem a diákokat igyekszik több csatornán keresztül elérni, így 2022 őszétől az oktatók és a hallgatók személyesen keresik fel a középiskolákat, gimnáziumokat, ahol azok pályaorientációs napjaikon bemutatják az egyetemet és a képzési kínálatot. Az egyetem hallgatói minden évben nagy lelkesedéssel szervezik a középiskolás diákok számára az Országos Állategészségügyi Versenyt, ahonnan az Egyetem leendő hallgatóink kikerülnek. A verseny során megtapasztalják, hogy mennyire elengedhetetlen a biológia és kémia tárgyi tudás állatorvosi tanulmányaikhoz.

Az agrár-felsőoktatás kiemelten fontos terület, hiszen azon tudományterületek egyike, amely mindennapjaink szerves részét képezi, és képzi majd a jövőben is – hangsúlyozta Dr. Sótonyi Péter. Az Állatorvostudományi Egyetem fontosnak tartja a jövő szempontjából az e területen is kiváló szakemberek képzését. Ennek érdekében 2021-től azok az önköltséges képzésre felvett hallgatók, akik majdani pályájukat készek a haszonállat-gyógyászat vagy az élelmiszerbiztonság szolgálatának szentelni, a Marek József Alapítvány ösztöndíjával végezhetik egyetemi tanulmányaikat.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tájékoztatása alapján ma már egyre többen ismerik fel, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszertermelés az elkövetkező évtizedekben előreláthatólag az egyik legmeghatározóbb stratégiai ágazat lesz. Ezzel párhuzamosan az agrárszakma presztízse is nőni fog, valamint hosszú távú, biztos megélhetést tud nyújtani az abból élőknek.

Az elmúlt évi felvételi statisztikáink is azt támasztják alá, hogy a diákok felismerték ennek jelentőségét, s többek között ez alapján választották az Egyetemet és az agárszakmát.

Ezekre a hallgatókra számos kihívás, ugyanakkor biztos megélhetés is vár, amelyhez minden naprakész elméleti és gyakorlati tudást átad a MATE a számukra, az ő példájukat látva pedig az agrárszakma is egyre népszerűbb lehet.

A pályakövetési kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a MATE-n szerzett diploma kiváló elhelyezkedési lehetőségeket nyújt a munkaerőpiacon. Az agrárszakterületi képzések mellett gazdaságtudományi, művészeti és művészetközvetítési, valamint műszaki, informatikai és pedagógiai területen biztosítanak színvonalas, rugalmas és átjárható oktatást. Így aki nem a mezőgazdaságban látja a jövőjét, számos más tudományterület közül választhat, a felsőoktatási szakképzéstől, az alap- és mesterszakokon át a szakirányú továbbképzésekig és a doktori képzésig, magyar és angol nyelven. A MATE szerencsés helyzetben van, hogy campusai és képzési helyei az ország különböző részein helyezkednek el, amelyek könnyen megközelíthetőek és csodálatos, zöld környezetben találhatók.

A MATE kiterjedt vállalati hálózattal is rendelkezik, így olyan hazai és nemzetközi cégekkel működik együtt, amelyek Magyarországon és a határokon túl helyezkednek el. Ezek a vállalatok lehetővé teszik a hallgatóinknak, hogy az ösztöndíj-programjukat egy jól megalapozott üzleti környezetben töltsék, és ezzel a gyakorlati tudással lépjenek a munkaerőpiacra.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem az idei tanévben a Nagy Diák Agrárteszt támogatója, mely azt a célt szolgálja, hogy az okostelefonnal és netkapcsolattal felnövő diákok felfigyeljenek az agráriumot elárasztó high-tech fejlesztésekre.

További kiemelt célkitűzés, hogy a korosztály világlátásában jellemző negatív agráriumképet lebontsák, átalakítsák és pozitív képet alakítsanak ki a modern magyar agráriumról, illetve vonzóvá tegyük a MATE-n való továbbtanulás lehetőségét. Ha a diákok élményeik révén felismerik az innovációkban rejlő óriási potenciált, ők is aktív részesei kívánnak majd lenni a jövő mezőgazdaságának, s ennek érdekében választják az egyetem képzéseit.

Az agrárképzések iránt érdeklődőknek érdemes kilátogatni és személyesen felkeresni a képző intézményeket a 2023. január 12-14. között megrendezésre kerülő 23. EDUCATIO Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Török Gergely
Fotó: Soproni Egyetem