Aki sok tejet akar, magas istállót építsen!

Aki sok tejet akar, magas istállót építsen!

Június közepén kezdték el betelepíteni a Holstein-fríz tejelő teheneket a Kocsolai Mezőgazdasági Szövetkezet újonnan átadott, korszerű istállójába, amelyet több mint 700 millió forintos, támogatott beruházás keretében építettek Tolna megyében. A komfortosabb és egészségesebb elhelyezéstől a tejhozam mérhető növekedését várja a telep szakmai vezetője, Batta István.


2023. augusztus 2.

Amikor a Börcsök családi gazdaság a 2000-es évek első felében átvette az egykori téesztől a telepet, 160 tehén és szaporulata élt itt, míg mostanra 590 tehénre szaporodott az állomány, amely jelenleg összesen 1290 állatot számlál. Batta István és szintén állattenyésztő mérnök felesége 2011-ben került a telepre, azzal a vállalással, hogy néhány éven belül szakmailag, majd gazdaságilag is rendbe teszik a telepet.

A ’70-es évektől 2010-ig épült üzemegység működésének összehangolása nagy kihívást jelentett. Az elsődleges cél az élő munkaerőigény csökkentése volt.

A „borjúváros” más helyeken nem jellemző, egyedi tartástechnológia, ahová akkor kerülnek a növendék állatok, amikor már nem kapnak tejporos ivólevet. A mobil konténerek és almozott kifutók nagy előnye, hogy szabad levegőn, kicsoportban lehetnek a borjak. A szélvédelmet nyújtó konténerek pedig a tetejükön található füles karikával könnyen emelhetők és fertőtleníthetők.

A régi tehénistállókat meghagyták, de megnyitották és pihenő boxokká alakították. „Korábban nem az állat, hanem az ember igényére méretezték az épületeket – magyarázza Batta István -, de a teheneknek nagyon fontos a jó szellőzés. A nyitott istállókban télen is jól érzik magukat, persze a takarmányfelhasználásuk olyankor több. Sokkal nehezebben viselik viszont a nyári hőséget. Olyankor minél jobban emészthető takarmányokkal, szellőzéssel, hűtéssel segítünk rajtuk, de a legnagyobb odafigyelés mellett is visszaesik a tejtermelés 5-10 százalékkal.

A hőstressz negatívan hat a szaporodásbiológiára, rosszabbak a vemhesülési értékek, és gyakoribbak az állategészségügyi problémák is.”

A vemhes teheneket a várható ellés ideje alapján csoportosítva, még tágasabb, természetesebb és nyugodtabb környezetben különítik el. Az elléseket figyelemmel kísérik, de csak nagyon ritkán kell beavatkozni.

A takarmányozást önjáró etetőkocsik végzik, a tömeg- és abraktakarmányt megtermeli a cég, az alapanyagokat pedig saját keverőberendezésben állítják össze. A tejelő tehenek több abrakot, míg a vemhesek több tömegtakarmányt kapnak a bendőkapacitásuk növelése érdekében.

A hozam egyedi mérése és az adatok digitális gyűjtése, elemzése pedig abban is segít, hogy azok az egyedek kapják a legjobb takarmányt, amelyek a legjobban teljesítenek.

A betegségek nem gyakoriak, a tőgygyulladásokat homeopátiás szerekkel kezelik. Csak akkor alkalmaznak antibiotikumot, ha ezek nem segítenek. Először azonban minden esetben kitenyésztik a kórokozót, mivel ezek gyorsan alkalmazkodnak a gyógyszerekhez.

Az új istállóban szinte tapintható a nyugalom. Az állatok láthatóan kellemesebben érzik magukat, nem találkozunk pihegő tehénnel. „A nyugalom, kiszámíthatóság, biztonság nagyon fontos a tejelő teheneknek. Csak ilyen körülmények között képesek arra a teljesítményre, amit a genetikájuk lehetővé tesz. Azt szokták mondani ahány ezer liter tejet szeretnél a laktációban, olyan magas istállót építs.”

A 11 méteres belmagasság mellett a szigetelt szendvicspanel-burkolat és a számos, többféle ventilátor is segít abban, hogy az állatok ne szenvedjenek a hőségtől.

Ott jártunkkor az eszközök és gépek beállítása, a próbaüzem zajlott, amit majd az új istálló teljes betelepítése követ. A boxokat az állományra méretezik. Fontos a pontos beállítás, mert könnyebb a takarítás, ha az állatok nem a pihenő térre trágyáznak. A trágyakihúzó két óránként indul, és a takarmánybetoló robot is két óránként áll neki „rendet rakni az asztalon”.

A tehenek kényelmét érzékelős vakaró, önutántöltős, fagymentes itatóvályúk és só-, valamint takarmánymészvályúk szolgálják. Nyáron 120-150 liter vizet is megisznak, a nyílt víztükrű, klasszikus vályúk a legkényelmesebbek számukra, a korszerű változatokat pedig ki is lehet fordítani, így könnyen takaríthatók.

A szellőztetés és világítás automatikus. Ha süt a nap, a napfénytetőn is jön a fény, sötétben viszont irányfények segítik az állatok tájékozódását.

Batta István szerint a korszerű istállóban biztosított jobb körülményeknek köszönhetően 10-15 százalékkal is nőhet a tejhozam. A jelenlegi 11 000 kilogrammos átlag 2-3 ezer kilóval is megemelkedhet a korszerűbb tartásnak köszönhetően.

 

Forrás: Kistermelők Lapja/ Czifrik Katalin
Fotó: Medgyesi Milán