A tudomány az élelmezési rendszerek fenntarthatóságának kulcsa

A tudomány az élelmezési rendszerek fenntarthatóságának kulcsa

Budapest ad otthont a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Tudományos és Innovációs Hetének. Az Agrárminisztérium képviseletében Ökrös Oszkár helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a technológiai kutatás-fejlesztés elengedhetetlen a válságálló és fenntartható élelmezési rendszerek kiépítésében.


2023. október 5.

„Egy olyan világban, amelyet számos válság jellemez, az éghajlatváltozástól kezdve az élelmezési bizonytalanságig, mezőgazdasági és élelmezési rendszereinknek alkalmazkodniuk és fejlődniük kell, hogy ellenállóbbá, méltányosabbá és fenntarthatóbbá váljanak, ebben a törekvésben pedig a tudomány és az innováció a legerősebb szövetségesünk.” – hangsúlyozta dr. Ökrös Oszkár helyettes államtitkár az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) Európai és Közép-Ázsiai Regionális Tudomány és Innováció Hetén.

A helyettes államtitkár beszámolt Magyarország elkötelezettségéről a kutatás és a technológia fejlesztése iránt, valamint, hogy hazánk nagy hangsúlyt fektet a precíziós gazdálkodásra és az agrár-élelmezési rendszerek digitalizációjára, amelyeknek köszönhetően több és jobb minőségű adat áll a rendelkezésünkre, így csökkenthető a termelési kockázat és a mezőgazdasági termelés ökológiai lábnyoma, növelve egyúttal a hatékonyságot és a versenyképességet.

Dr. Ökrös Oszkár aláhúzta, hogy nyilvánvalóan elértük a meglévő rendszereink határait, a környezeti, demográfiai, szociális kihívások pedig még erőteljesebbek és még összetettebbek, ezért az egyedüli lehetőség, hogy új alapokon új megoldásokkal próbáljuk a jövő élelmiszerszükségletét immár fenntartható módon biztosítani. A tudomány, innováció és szakpolitika közötti őszinte és bátor párbeszéd tehát kulcskérdés ahhoz, hogy felelős és hatékony döntéseket lehessen hozni az élelmezési rendszerek jövőjéről.

 

Forrás: AM Sajtóiroda
Fotó: AM Sajtóiroda