“Párlat előállítása saját pálinkafőzővel” címmel tett elérhetővé honlapján információs füzetet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A dokumentumban a magánfőzés szabályait ismerteti a NAV. A jövedéki jogszabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy személy magánfőzőként, a saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, a tulajdonában álló pálinkafőzővel, párlatot állítson elő.
2023. március 9.
Ennek részleteiről lehet többet megtudni a füzet tartalmából.
A Párlat előállítása saját pálinkafőzővel” című információs füzet tartalmából szemléztünk.
Magánfőzéssel az állíthat elő párlatot, aki
A pálinkafőzés otthoni megvalósításához kapcsolódó teljes információs füzetet ezen a hivatkozáson lehet elolvasni.
A bérfőzött párlat adójának megfizetése
A bérfőzetőnek átadott párlat után fizetendő adót az adóraktár engedélyese állapítja meg és szedi be a bérfőzetőtől. A párlat utáni adó készpénzzel vagy átutalással fizethető meg. A fizetendő adó mértéke a veszélyhelyzeti szabályozással összefüggésben.
Amennyiben a Kormányrendelet hatályon kívül helyezésre kerül, a bérfőzött párlatra vonatkozó fizetendő adó mértéke a fenti mennyiségi korlát figyelembe vételével a Jöt.-ben meghatározott 333 385 forint hektoliterenként.
Bérfőzött párlatnál az 50 literes mennyiség alatt 0,43 hektoliter tiszta szeszt tartalmazó bérfőzött párlatot kell érteni, ami 86 liter 50 térfogatszázalékos párlatnak felel meg.
Az adóraktár engedélyese a bérfőzetőt és képviselőjét személyazonossága igazolására hívhatja fel és a képviseleti jogosultságot is megvizsgálhatja, hogy az adót és az adófizetésre kötelezett személyét megállapíthassa.
A NAV az igényelt párlatzárjegyet hivatalos helyén adja át, miután a bérfőzető:
Az átvett zárjeggyel a bérfőzető nem köteles a NAV-nál elszámolni, de a zárjegyet legkésőbb az átvételt követő 3 napon belül köteles felhelyezni a párlat fogyasztói csomagolására.
Forrás: margo.hu
Fotó: margo.hu