Elfogadta a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága. A költségvetés mezőgazdasági fejezete 208,8, a nemzeti földalap 16,1, az uniós fejlesztések fejezet pedig 656,5 milliárd forint előirányzatot tartalmaz, amely összességében 881,4 milliárd forint.
2023. június 22.
A költségvetésen kívül pedig 627,9 milliárd forint közvetlen európai uniós támogatás, vagyis összesen 1509 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar mezőgazdaság támogatására.
Ez a forrás elsősorban a Vidékfejlesztési Program keretében 2021-22-ben meghirdetett pályázati felhívásokon nyertes gazdálkodók és vállalkozások projektjeihez kapcsolódó, 2024-ben esedékes kifizetések, valamint mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások, agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodási programok finanszírozását szolgálja.
Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke szerint kiemelt figyelmet kell fordítani a kutatásra és innovációra, a képzésre és az oktatásra, a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre, valamint a kis- és közepes vállalkozások támogatására
Font Sándor szerint kiemelt figyelmet kell fordítani a kutatásra és innovációra, a képzésre és az oktatásra, a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre, valamint a kis- és közepes vállalkozások támogatására
“Nemzetgazdasági, sőt, nemzetbiztonsági cél, hogy a magyar lakosság elsősorban a hazai termékeket keresse és vásárolja. Különösen így van ez az élelmiszerek esetében, mert ellátási biztonságot is teremt. A hazai fogyasztók jobban bíznak a Magyarországon előállított termékekben” – mondta a politikus.
Aláhúzta, hogy a hazai mezőgazdaság több mint húszmillió ember ellátására képes. A kormány 2010 óta kiemelt figyelmet fordít az élelmiszeriparra, amely mind a kibocsátás, mind a foglalkoztatás és árbevétel tekintetében a legjelentősebb feldolgozóipari ágazatok között szerepel és a mezőgazdaság által előállított termékek feldolgozása révén megkerülhetetlen iparág
Az utóbbi néhány évben jelentős volt a fejlődése árbevétel és export tekintetében, és a hatékonysága is javul. A termelékenység az elmúlt tíz évben még folyó áron is 40 százalékkal tudott bővülni.
Az élelmiszeripar ugyanakkor még mindig versenyhátrányban van a többi ágazathoz képest, ezért fontos a segítése egyedileg, dedikáld módon, támogatási és szabályozási szempontból egyaránt.
Az a cél, hogy minél magasabban feldolgozott legyen a megtermelt élelmiszer. Ennek érdekében arra van szükség, hogy minden vállalati méret és előállítási tevékenység támogathatóvá váljon. Az elmúlt években a fejlesztés elsősorban a családi és mikrogazdaságokra, valamint őstermelőkre fókuszált. A technológiaváltás, a modernizáció, az innováció és robotizáció fokozása, ezáltal a hatékonyságnövelés érdekében azonban az élelmiszeripar szereplői számára mérettől és tevékenységtől függetlenül szükséges forrást biztosítani a 2021-27-es támogatási időszakban.
A mezőgazdaság fejlesztése során fontos szem előtt tartani a hatékonyságot, a fenntarthatóságot és a versenyképességet. Az ágazat kulcsfontosságú a gazdaság stabilitása szempontjából, hiszen, ha az időjárás nem rontja a termelési képességeket, akkor jelentős mértékben járul hozzá a hazai GDP-növekedéshez. A hazai lakosság élelmiszerellátása minden körülmény között biztosított, aminek az alapját az itthon megtermelt alapanyagok biztosítják.
Kiemelt figyelmet kell fordítani a kutatásra és innovációra, a képzésre és az oktatásra, a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre, valamint a kis- és közepes vállalkozások támogatására.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/ Czifrik Katalin
Fotó: Czifrik Katalin