A kutatók látják a mezőgazdasági napelemparkok jövőjét, de vannak kihívások is

A kutatók látják a mezőgazdasági napelemparkok jövőjét, de vannak kihívások is

A napelemparkokat és a mezőgazdaságot nem szabad külön területként kezelni. A Wageningen University & Research és a Renergize Consultancy kutatói szerint lehetséges a két funkciót ugyanazon a területen kombinálni. Ezek a következtetései az „Élelmiszer és villamos energia előállítása ugyanazon a négyzetméteren – A kutatók látják a mezőgazdasági napelemparkok jövőjét, de vannak kihívások is” című állásfoglalásnak.


2023. október 25.

Ez az új koncepció lehetőségeket kínál, de új ismereteket, valamint módosított jogszabályokat és szabályozásokat is igényel.

A Wageningen University & Research és a Renergize Consultancy kutatói az állásfoglalásban arra a következtetésre jutottak, hogy az élelmiszer- és energiatermelés nagy mennyiségben, ugyanazon a területen valóban lehetséges.

Hollandiában a napelemparkok eddig szinte mindig monofunkcionálisak voltak. A földterületet ilyenkor kizárólag energiatermelésre használják. Ez egyre nagyobb társadalmi ellenállást váltott ki a terület nem hatékony felhasználása miatt. A kormányzati politika is megköveteli, hogy az energiatermelésre szánt telkek több funkciót is betöltsenek.

A mezőgazdaság és a napelemek kombinálása

A többfunkciós földhasználat egyik lehetősége a mezőgazdaság és a napelemek kombinálása. Ennek eredményeképpen mezőgazdasági napelemparkok, más néven agrár-PV-k jönnek létre. Ilyenek például a függőleges napelemek sorai, amelyek között fű vagy burgonya van, vagy a gyümölcsfák, illetve bogyós gyümölcsök fölött elhelyezett, részben átlátszó napelemek.

A Wageningen University & Research és a Renergize Consultancy kutatói az állásfoglalásban arra a következtetésre jutottak, hogy az élelmiszer- és energiatermelés nagy mennyiségben, ugyanazon a területen valóban lehetséges.

Bár a hektáronkénti terméshozam és energiatermelés némileg csökkenhet ahhoz a helyzethez képest, amikor a földterületnek csak egy funkciója van, az agrár-PV-vel kombinált hektáronkénti hozam magasabb, mint a két külön területen történő növénytermesztés és energiatermelés. Németországban például több növénykultúrával végzett kutatás kimutatta, hogy 1 hektár mezőgazdasági és 1 hektár napelemparki termelés – tehát összesen 2 hektár – mindössze 1,25 hektáron érhető el az agri-PV-vel.

Nem csak előnyök

A hatékonyabb földhasználat azonban nem minden esetben vezet életképes üzletmenethez. „A hatékony földhasználatra való összpontosítás túl szűkszavú megfogalmazás” – mondja Frank de Ruijter, a WUR kutatója, az állásfoglalás társszerzője. Egy agrár-PV-berendezés drágább, mint egy hagyományos napelemfarm, és a többletköltségeket valahogyan vissza kell nyerni. A gazdálkodó számára ennek előnyei és hátrányai is lehetnek. Egyrészt a napelemes fedés védelmet nyújthat szélsőséges időjárás esetén; másrészt az agrár-PV rendszer által keltett árnyék csökkentheti a termést.

A termés- és az energiahozam maximalizálása érdekében a napelemeket a termesztett növényhez kell igazítani, és néha a termesztési módszer megváltoztatására is szükség van. A kutatók arra számítanak, hogy az elkövetkező években további ismeretekre tesznek szert ezekről a szempontokról. Ezen túlmenően az agrár-PV nagyszabású elterjedéséhez a jogszabályoknak egyértelmű iránymutatásokat kell meghatározniuk a mezőgazdasági napelemparkokra vonatkozóan.

Nagyobb beruházás az agrár-PV-be

Az agrár-PV-be történő nagyobb beruházás miatt a kutatók azt is javasolják, hogy a nagyszabású napenergia-projektekre vonatkozó támogatási rendszereken belül külön tarifát állapítsanak meg az agrár-PV számára. Továbbá, mivel az agrár-PV földterületeit továbbra is mezőgazdasági célra használják, a mezőgazdasági földterületekkel kapcsolatos valamennyi jognak és kötelezettségnek, például a közös agrárpolitikának (KAP) és a műtrágya kijuttatására vonatkozó jogoknak hatályban kell maradnia.

A Sunbiose projekt

A projekt a Sunbiose projekt részeként készül el. Ebben a négyéves projektben a Renergize Consultancy, a Wageningen University & Research, a TNO, a ZLTO, az LTO-Noord, a Groenleven, a Solarvation, az EasyFix Solar, a Brite Solar Technologies, az Aurea Imaging és a TheServiceConcept együtt dolgoznak a mezőgazdaságot és a napenergiát kombináló rendszerek kifejlesztésén. A projektet a holland Gazdasági és Éghajlatügyi Minisztérium finanszírozza.

 

Forrás: futurefarming.com, Margó.hu
Fotó: Unsplash