A gazdaságok értékelését segítő magyar fejlesztést mutatott be az ÖMKi

A gazdaságok értékelését segítő magyar fejlesztést mutatott be az ÖMKi

A gazdaságok értékelésére kifejlesztett digitális eszközt mutattak be a CAPTIVATE projekt keretében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet szakemberei. A gödöllői szakmai rendezvény során a fenntarthatósági és fejlesztési tényezők mérésére és kapcsolódó tanácsadásra, döntéstámogatásra kifejlesztett digitális eszközt mutattak be az intézet által vezetett programban. Az ökofarm-értékelési és döntéshozatali eszköz (EAD) egy digitális önértékelési megközelítés a gazdálkodók és tanácsadók számára.


2024. január 9.

A háttér és a mozgatórugók

A környezettudatos, fenntartható gazdálkodási módszerek alkalmazása iránt egyre nagyobb az igény világszerte. Mind a gazdálkodók, mind a döntéshozók érdekeltek a klímaváltozás hatásainak csökkentésében, az azzal szembeni ellenállóság növelésében, természeti erőforrásaink megóvásában és fenntartásában. De mindezek mellett kiemelten fontos terület az egészséges táplálkozás népszerűségének növelése, a gazdaságilag is működőképes ökogazdálkodási modellek elterjesztése is.

Az EU-ban a Közös Agrárpolitika támogatási rendszerei, intézkedései és előírt gyakorlatai is mind nagyobb részben fókuszálnak ezekre a területekre, emellett számos egyéb működési modell is megfigyelhető (ökotanúsító szervezetek, üzleti beszállítói láncok, minőségügyi rendszerek, stb.), ahol fontos annak az objektív felmérése, hogy egy adott gazdaság a fenntarthatóság mely szintjén áll, illetve hol tart a folyamatban és ennek tükrében milyen fejlesztési irányok határozhatók meg számára.

A gödöllői szakmai rendezvény során egy ezen tényezők mérésére és kapcsolódó tanácsadásra, döntéstámogatásra kifejlesztett digitális eszközt mutattak be az ÖMKi által vezetett CAPTIVATE projekt keretében.

Ezt tudja az értékelő és támogató rendszer

Az ökofarm-értékelési és döntéshozatali eszköz (EAD) egy digitális önértékelési megközelítés a gazdálkodók és tanácsadók számára. A szoftver segítséget nyújt az ökológiai fenntarthatóság gazdaságszintű értékeléséhez, amely fenntarthatósági mutatókból áll, és olyan információkat próbál nyújtani a jelenlegi állapotról, amelyek segíthetik a gazdálkodók döntéshozatali folyamatát. A fenntarthatóság dimenzióit az ökológiára összpontosítva, részletes értékeléssel (helyi kontextusban), az eredmény feldolgozásával és a KAP-intézkedéshez való közvetlen kapcsolattal ismertették.

 

Forrás: Magro.hu
Fotó: Magro.hu, CSZS,