A brit gazdák remélik, hamarosan nem lesz tiltott a növényvédő szerek drónokkal történő kijuttatása, a hagyományos gépekkel szemben ugyanis több előnye is van ennek a technológiának.
2024. július 28.
Érdekes cikket közölt a BBC a drónok mezőgazdasági alkalmazhatóságáról. Az írásban megszólaló mezőgazdasági szakemberek összegző véleménye szerint a távirányítású repülőeszközök már most is bevetésre kerülnek a termőföldeken, de egyelőre kiegészítik, nem helyettesítik az eddig hagyományosnak számító technológiákat.
A drónok különösen jól jönnek akkor, amikor a nedves talajban a traktorok kárt tudnak tenni.
A növényvédő szerek permetezésében és a vetőmagszórásban alkalmazhatók ezek az eszközök elsősorban. A drónok nem mellesleg környezetbarátabb alternatívák, hiszen csak némi elektromos áramot fogyasztanak, ráadásul egy traktor beszerzési- és fenntartási költségeinek töredékét igényli.
Egy másik megszólaló is a kíméletességet emeli ki, a drónokkal ugyanis nem bolygatják meg a talajt, nem befolyásolják annak szerkezetét, így a földi járművekkel ellentétben sokkal kisebb járulékos költségekkel kell számolni a munkálatok közben.
A jelenlegi brit szabályozások azonban egyelőre nem teszik lehetővé, hogy a növényvédő szereket drónnal permetezzék, de a BBC-nek nyilatkozó gazdák remélik, hogy ez hamarosan megváltozhat, és egy megengedőbb szabályozás lép életbe. Ez valóban megnyithatná az utat a technológia gyors terjedése előtt.
A kérdéssel már néhány éve foglalkozik a szakma, a permetezés, a vetés, a növényállomány betegségeinek monitorozása is könnyebbé válhat a technológia terjedésével. A növénytermesztésen túl már például az állatállomány megfigyelésére is alkalmaznak távirányítású eszközöket. A módszerek alkalmazásának egészen kiterjedt szakirodalma érhető el online. A magyarországi webshopok kínálatában szép számmal érhetők el különböző árakon mezőgazdasági drónok, az alapgépekhez általában külön vásárolhatók kamerák és szórórendszerek, így néhány millió forintos költségből kihozható egy megfelelően felszerelt eszköz.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Konkoly Marianna, bbc.com
Fotó: magyarmezogazdasag.hu